bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Varhaník Ondřej Pivec představí na brněnském JazzFestu novou kapelu

Zmíněnou desku It´s About Time v roce 2010 natočili Najponk, Ondřej Pivec a Gregory Hutchinson. Pivec je v současné době hudebním ředitelem kostela v brooklynském Coney Island, a protože se v Česku vyskytuje velmi vzácně, nenašla se zatím žádná příležitost k živému provedení téhle podařené desky. O to vzácnější je tedy šance si jej po letech zase poslechnout a zrovna s tímto repertoárem. Fanoušci Ondřeje Pivce se navíc mohou těšit na další novinku z jeho tvůrčí dílny – studiové album jeho newyorské kapely CPR Electrio, které vychází v dubnu, opět pod hlavičkou Animal Music.

Pro své vystoupení si Ondřej Pivec přizval výtečné sekundanty, aby oživil netradiční trio v instrumentaci hammond organ, (fender) piano a bicí. Bubeník Martin Novák je Pivcovým kamarádem ještě z dob jeho tovaryšských let v jazzové Praze (v roce 2002 se stal členem Tria Romana Pokorného společně právě s Ondřejem Pivcem) a kromě vzájemného přátelství a respektu je spojuje i nezměrná muzikálnost.

Zcela opačným příkladem je slovenský pianista Klaudius Kováč. Ne, že by nebyl muzikální, naopak. Klaudius se ovšem s Ondřejem ještě nikdy osobně nesetkal, jejich společný koncert bude proto premiérou po všech směrech. Klaudius Kováč je totiž jednou z nejvýraznějších současných osobností slovenského jazzového klavíru. Jeho aktivní koncertní činnost sahá od samostatného sólového recitálu přes různá jazzová seskupení až po účinkování v bigbandu Gustava Broma. Od roku 1998 je členem Nothing but Swing tria a pro svůj stylový jazzový projev je vyhledávaným doprovodným hráčem. Aktivně spolupracuje i s kvartetem Mila Suchomela, klavíristou Ondrejem Krajňákem a jinými významnými osobnostmi z oblasti jazzu.

Ale zpět k lídrovi projektu. Ondřej Pivec se v životě řídí jednoduchými pravidly. Nejzřetelněji je to vidět na jeho přístupu k hudbě. „Hrát komplikovanou a těžko srozumitelnou hudbu mě nikdy moc nelákalo a neoslovovalo,“ vysvětluje. “Mám rád, když je publikum napojeno na to, co se děje na pódiu. Je to jako všechno ostatní v životě – oboustranná výměna energie. To ovšem není moc možné, pokud tomu, co hrajete, není rozumět.“ Pivec nás už víc než deset let přesvědčuje o tom, že jeho hudba srozumitelná je.

Vedle vystoupení Ondřeje Pivce nabízí festival JAZZFESTBRNO přehršel dalších hudebních lahůdek. Začíná 4. dubna dvojkoncertem virtuosního amerického pianisty Craiga Taborna a společného projektu Morning Walks tria Martina Brunnera a Epoque Quartet v divadle Reduta. V nabitém programu ve zbytku měsíce dubna se představí i duo Scott Robinson a Emil Viklický, fantastický argentinský saxofonista Javier Girotto ve společnosti saxofonového kvarteta Pigeon, americká kapela Trio of OZ klavíristky a aranžérky Rachel Z a fenomenálního bubeníka Omara Hakima, indo-americký kytarista Rez Abbasi ve společnosti saxofonisty Rudreshe Mahanthappy, Dan Bárta a Trio Roberta Balzara, exkluzivní festivalovému projekt výtečné italské zpěvačky Roberty Gambarini s rozhlasovým orchestrem Gustava Broma, izraelský klavírista a bývalý dlouholetý spoluhráč Avishaie Cohena Shai Maestro i výtečný britský saxofonista Will Vinson s newyorskou kapelou.

Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Populární organizované jamsessions jsou od počátku festivalové historie nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku dvanáctém. Premiéru má série vícedenních workshopů špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nedávno vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem festivalu. Účast na workshopech přislíbili Rez Abbasi (kytara), Rudresh Mahanthappa (saxofon), Shai Maestro (klavír) a Ziv Ravitz (bicí), Will Vinson (saxofon) a Lage Lund (kytara). Více informací k projektu na www.musicworkshops.cz.

Podrobné informace o programu a vstupenkách najdete na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky na festivalové koncerty jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz).

 

 

JAZZFESTBRNO 2013, 4. – 30. 4.

 

Program:

 

10. března            (Bobycentrum)    

                               Chick Corea and The Vigil (USA) – festivalový preview galakoncert

 

4. dubna               (Divadlo Reduta)

                               Martin Brunner Trio a Epoque Quartet – Morning Walks(CZ)

                                Craig Taborn Trio (USA)

               

8. dubna               (Besední dům)

                               Emil Viklický a Scott Robinson (CZ/USA)

                                Javier Girotto a Pigeon Saxophone Quartet (CZ/AG)

               

10. dubna             (Semilasso)

                               Ondřej Pivec – Klaudius Kováč – Martin Novák (CZ/SK)

                                The Trio of OZ featuring Rachel Z and Omar Hakim (USA)

                              

11. dubna             (Klub Alterna)

                               Free Tenors: Sokal-Štveráček-Wiesinger (CZ/AUT)

               

15. dubna             (Komorní sál JAMU)

                               Reprezentační koncert KJI JAMU (CZ/SK/PL)

 

19. dubna             (Semilasso)

                               Nikolaj Nikitin Quartet featuring Patches Stewart (SK/USA)

                                Rez Abbasi Trio + special guest Rudresh Mahanthappa (IND/USA/JAP)

               

21. dubna             (Janáčkovo divadlo)

                               Dan Bárta a Robert Balzar Trio (CZ)

                                Gustav Brom Bigband feat. Roberta Gambarini_Pocta Günteru Kočímu (CZ/ITA/USA)

               

23. dubna             (Divadlo Husa na provázku)

                               Kekko Fornarelli Trio (ITA)

                                Shai Maestro Trio (IL/PU)

               

24. dubna             (Divadlo Husa na provázku)

                               Luboš Soukup Quartet (CZ/SWE/DK/DE)

                                Will Vinson Quartet (UK/NOR/USA/DE)

               

30. dubna             (klub Alterna)     

                               Charette/Štveráček/Šoltis Super Trio (CZ/SK/USA)

                                Miloš Suchomel Groove Sextet – Jazz in the City (SK)

 

Změny vyhrazeny, začátky v 19.30 hod.

 

Předprodej vstupenek: Vstupenky je možno zakoupit v běžných předprodejích, v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) nebo v předprodeji Národního divadla Brno a Filharmonie Brno.

 

Další informace:

Festival pořádá JAZZFESTBRNO, o.s. ve spolupráci s agenturou TWENTYFOURSEVEN Promotions, s.r.o.