Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Japonsko a jeho kultura na tři dny ovládlo Brno!

Animefest byl ve svých počátcích pouze malá akce pro skupinku nadšenců anime a mangy. To, že se za ty roky stal opravdu populárním, bylo zřetelné z dlouhé řady, která čekala před kongresovým centrem brněnského Výstaviště. Již dopředu bylo prodáno okolo 2000 lístků. I když jsem přijela přesně na 16 hodin, kdy se výstaviště otevřelo pro návštěvníky, stál tam již obrovský dav, který rozhodně neubýval, ba naopak stále přicházeli noví a noví návštěvníci.

Foto: Nelly Kristiánová

Při vstupu jsme obdrželi program, jenž je důkazem, že neroste jenom festival, ale s ním také pestrá nabídka vystoupení. Na co jít první? Bylo toho tolik. Kromě přednášek, filmů a seriálu mohl návštěvník jít do kavárny, nebo si zkrátit chvíli v hernách. Výběr byl opravdu veliký. Z pestrého programu jsem si jako první zvolila Malé divadlo kjógenu, které jsem znala z loňských ročníků, a nikdy mě nezklamalo. Byla jsem překvapena, protože kromě známých hereckých tváří se objevila návštěva z Japonska. Pan Šighema Motohiko patří k malé skupince japonských herců divadla Nó a Kjógen. Sám se nazýval takovou pandou, kvůli stále se zmenšujícímu zájmu o tradiční japonské divadlo. Vidět kjógen divadlo ztvárněné českým divadlem Kjógen v Brně, které je Japonskem podporované, s tak významným hostem, který hrál ve své mateřštině, tedy japonsky, byla čest a neopakovatelný zážitek.

Po divadlu jsem zamířila na zahájení letošního Animefestu, na kterém nebyl jenom křest časopisu Vějíře, ale také připomenutí 10. narozenin Animefestu obrovským dortem. Animefest stojí a leží na svých fanoušcích, kteří ho i desátý rok podpořili, a proto byl tento dárek v podobě obrovského Animefestdortu určen právě jim. Ten, kdo si stihl zajít pro tácek a vystát obrovskou frontu, si mohl pochutnávat na výborném překvapení.

Kromě dárku nám byla představena letošní porota pro Cosplay soutěž. Ta byla složena ze zahraničních hostů a doslova profesionálů. Cosplaye posuzovali vítězka loňského Eurocosplaye Nizozemka Alana van den Berg, dvojitá vítězka druhého místa v Eurocosplayi Polka Katarzyna Siedlecka, maďarská matadorka v posuzování cosplayů Judit Mezö. České prostředí zastoupila studentka designu Kairi. A v poslední řadě nesměl chybět oblíbenec loňského Animefestu Nor v převleku Shookie monstra.

úvodní panorama

Foto: Nelly Kristiánová

Následující den byl ve znamení nabitého programu. Tento den jsme se mohli všichni těšit na přednášky, semináře a promítání. Největší zájem diváků je každoročně o Cosplay soutěž (zde představují Cosplayeři své vlastnoručně vytvořené převleky) a Cosplay divadlo, kde mohli skupiny nadšenců předvést předem připravené a secvičené scénky na jakékoliv téma. Diváci si mohli dopředu rezervovat místo za 30 Kč na infostáncích. Sály se do posledního místa zaplnily a ti, kteří se dovnitř nedostali, mohli vše zhlédnout online. Výsledky všech soutěží byly vyhlášeny až v neděli.

Samozřejmě mi nesměla uniknout beseda s tvůrci trilogie Bersek. Režisér Kubooka Tošijuki a producent Macuo Eidži započali besedu trailerem a posléze výkladem o zrodu celého filmového díla. I když se jednalo o velice významnou návštěvu, byla jsem sama překvapena málo naplněným sálem. To, co předtím do posledního místa zaplnila Cosplay soutěž a divadlo, bylo nyní poloprázdné. Přesto se jednalo o velice pozoruhodnou přednášku hostů a také o zajímavé dotazy kladené diváky. Návštěva samozřejmě na Animefest nepřijela o Berserku jen besedovat, nýbrž jej přivezla i sebou. Brno tímto zažilo světovou premiéru nejnovějšího třetího dílu Bersek: Zlatý věk III – Pád, který byl zde promítán hned po Japonsku. Po besedě následovala i autogramiáda.

Bohužel Animefest doprovázelo i pár nedostatků. Například celková nepřipravenost organizátorů na velký příval lidí, který ovšem mohli čekat (okolo 2000 lidí si lístky zarezervovalo týdny dopředu). To způsobilo, že i když se areál otevřel o dvě hodiny dříve, neměli návštěvníci možnost se dostat na přednášky a kjógen divadlo začínající v 18:00. S velkým počtem lidí je spojena i tělocvična na přespání, jež se stává pro takovou masu lidí malou, nemluvě o tom, že je vzdálená a návštěvníci jsou odkázání na trolejbus. Bohužel hromadná doprava po 22. hodině nejezdí a jednotlivcům, kteří se zdrželi na déle trvajících přednáškách, hrozila cesta ve tmě neznámým městem. Tradičně je Animefest doprovázen technickými problémy. Samozřejmě jsem se setkala i s ohlasy návštěvníků o kvalitě přednášejících, malé připravenosti nebo nevědomosti přednášejících. Tato negativa však byla vyvážena skvělou atmosférou, nadšenými lidmi a většinovou dobrou náladou návštěvníků.

Následujíci foto pořízené Nelly Kristiánovou

DSCN9224  DSCN9192 DSCN8919

DSCN9421  DSCN9201  DSCN9135

DSCN9231  DSCN8922  DSCN9221

DSCN9269  DSCN8913 DSCN9196