Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Minyeshu – křehká etiopská kráska zahraje v Akropoli

Předloni na festivalu Respect na pražské Štvanici hrál maestro etiopské hudby Getatchew Mekurya, loni zase Mulatu Astatke, kterého většina fanoušků filmů Jima Jarmusche zná díky soundtracku ke Zlomeným květinám. Letos si fanoušci etiopské hudby můžou své zážitky rozšířit o další jméno. V Praze zahraje charismatická zpěvačka a tanečnice s exotickým jménem Minyeshu.

Minyeshu Kifle Tedla se narodila ve městě Dire Dawa na východě Etiopie. Ještě v dětství se přestěhovala do hlavního města, kde v 17 letech vyhrála konkurz a stala členkou ansámblu Národního divadla. Zde měla možnost rozvinout své schopnosti, ať už jako tanečnice, zpěvačka či choreografka. Na světovém turné si zahrála po boku slavných velikánů etiopské hudby, jako je právě Mulatu Astatke, Mahmoud Ahmed, Tilahun Gessesse, Bizunesh Bekele a řady dalších. Zahrála si i hlavní roli v etiopském filmu Senait.

V roce 1996 se přestěhovala do Belgie, odkud po několika letech odešla do Nizozemí, kde našla druhý domov. Vede vlastní skupinu a je aktivní i jako choreografka. Pracovala se špičkovými dramatiky, skladateli i orchestry včetně Nederlands Blazers Ensemble.

V Praze představí své nové album Black Ink, které otevírá další kapitolu její tvorby, natočila je totiž s vizionářskými producenty z německo-holandsko-brazilské skupiny Zuco 103, a propojuje na něm etiopské pentatonické melodie a africké polyrytmy s elektronickými tanečními beaty.

Koncert pod hlavičkou pořádající agentury Rachot se uskuteční 23. května v pražské Akropoli.

Ukázky z nového alba si můžete poslechnout na http://minyeshu.bandcamp.com/