Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Prostřeno barokem – Vídeňský figurální porcelán 18. století

Nedílnou součástí slavnostního stolování v 18. století se staly právě zmiňované porcelánové figurky nebo dokonce celá sousoší. Tzv. figurální porcelán však měl více funkcí než jen zdobit prostřenou tabuli, nesl také sdělení prostřednictvím symboliky například rostlin, zvířat a různých detailů, které se na něm nacházely. Pro tehdejší společnost byly tyto nám skryté významy srozumitelné a jasné, ovšem dnes se můžeme pokusit do tohoto skrytého světa také nahlédnout.

zdroj: http://www.moravska-galerie.cz

zdroj: http://www.moravska-galerie.cz

Právě v 18. století se kultura stolování vyhřívala na výslunní, dosáhla svého vrcholu. Kvalitu a rafinovanost nákladně upravovaných jídel umocňovala přepychově zpracovaná výzdoba promyšlená do nejmenších detailů. Dekorace používaná na slavnostně prostřené tabuli se nejprve vyráběla za pomocí cukrářských materiálů, jako je například cukr. Dvorní cukráři v 18. století vytvářeli z cukrové hmoty bohatě zdobené ozdoby, které umožnily realizovat na tabuli umělecké výtvory podobné sochařským dílům. Bohužel tato díla měla jednu nevýhodu, a to malou trvanlivost kvůli materiálu, ze kterého byla vyrobena. Proto se stávalo, že nepřečkala ani jednu samotnou slavnost až do konce. Teprve se zavedením výroby porcelánu v Evropě získala tato nákladná výzdoba trvalejší charakter. V praxi to můžeme vidět například na nařízení císařovny Marie Terezie z roku 1761, které přikazuje, aby se „obecně upustilo od skvostných výtvorů cukrových a pracných vynálezů určených k výzdobě a aby tabule byla zdobena jen porcelánovými figurami a květinami“.

Nedílnou součástí reprezentačních dvorských tabulí baroka a rokoka se tedy staly porcelánové figury, často používané jako několikadílné stolní dekorace, známé také jako nástolce. Jedním ze vzácně dochovaných svědectví barokní kultury stolování mimořádné kulturně-historické hodnoty je slavný nástolec z roku 1768 pocházející z kláštera Zwettel v Dolním Rakousku. Díky výstavě si každý může přiblížit atmosféru a povahu samotného vídeňského stolování z období kolem roku 1750.

Informace:

Místo: Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum (Podesta)

Datum: 24/1/2013 – 28/7/2013

Vstup: volný

Otevírací doba: St-Ne: 10-18h, Čt: 10-19 h, Po, Út: zavřeno