Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

„Vstup jako panoš, odejdi jako rytíř.“

Bouzov se stal také poměrně častým útočištěm filmařů, ať už se bavíme o pohádkách (Arabela se vrací), filmech (Mladý Indiana Jones) nebo seriálech – najít ho totiž můžete i v jedné z epizod pořadu o vaření Kluci v akci nebo v soutěži O poklad Anežky české. Vybrané filmy si můžete v noční atmosféře vychutnat během letního promítání na I. nádvoří hradu. Ostatně právě ono se stalo místem pro pořádání většiny akcí.

Mě osobně nejvíce zaujala možnost srpnové večerní plavby vzduchem v pohupujícím se koši horkovzdušného balonu. Balony nad hradem mají totiž více než desetiletou tradici. Pročpak to? Jedním z pánů hradu byl arcivévoda Evžen Habsburský a jeho sestra, později španělská královna, Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská se v roce 1889 zúčastnila zkoušek letů vojenských balonů. Odvážná královna ale odmítla jen tak postávat a přihlížet okolnímu dění. Nastoupila do balonového koše a v upoutaném balonu jako první korunovaná hlava vystoupala do výše 300 metrů.

Nápadů na zpestření prohlídek je neskutečně mnoho, a tak si pojďme přehledně shrnout největší události:

25. – 26. 5. Světci a světice – kostýmované prohlídky hradem a životem uctívaných světců a světic

1. 6. Památky všemi smysly – rozhlasový přenos s Igorem Barešem, soutěže o ceny, živá hudba

2. 6. Den dětí na hradě – úkoly a hádanky s odměnou pasování na rytíře

30. 6. Hrad plný písniček – kostýmované prohlídky plné pohádkových písniček

2. 7. – 31. 8. výstava obrazů krajinářky Dagmar Zemánkové

6. 7.  Letní promítání: Kopretiny pro zámeckou paní

13. 7. Letní promítání: Království potoků

14. 7. Víkend s princeznou Šahrazád – I. nádvoří dostane nádech orientálních tanců a příběhů

27. 7. Letní promítání: Rumplcimprcamr

3. -4. 8. Bouzovský mumraj – řemeslné stánky, dobové soutěže, šermířské vystoupení

4. -5. 8. Dětský karneval

10. 8. Letní promítání: O princezně Jasněnce a létajícím ševci

17. 8. Letní promítání: O medvědu Ondřejovi

25. 8. Balony nad hradem – večerní prohlídka hradu

30. 8. Mohelnický dostavník – zahajovací koncert Mohelnického dostavníku

31. 8. – 1.9. Moravské hrady – hudební festival v hradním parku

Romantický hrad Bouzov byl založen na přelomu 13. a 14. století. Najdeme ho v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka a v jeho blízkosti se nacházejí turisty milované krasové Javoříčské a Mladečské jeskyně. Bouzov je zámkem, který vás přenese zpět do minulosti a života svých posledních pánů z řádu německých rytířů, neboť je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem.

Balóny nad hradem, foto: Vladislav Galgonek, zdroj: www.novinky.cz

Balóny nad hradem, foto: Vladislav Galgonek, zdroj: www.novinky.cz

Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž, které mohou návštěvníci spatřit v provozu při slavnostních příležitostech. Magické kouzlo hradu jej trvale činí vyhledávaným objektem pro pořádání společenských akcí, koncertů, divadelních představení, výstav a svateb,“ dočteme se v průvodním textu webových stránek hradu.

Otevírací dobu, seznam jednotlivých tras a možností prohlídek, informace o vstupném či podrobnosti o jednotlivých akcích najdete na oficiálních stránkách hradu www.hrad-bouzov.cz.

Státní hrad Bouzov

783 25 Bouzov 8

tel.: 585 346 202

bouzov@olomouc.npu.cz

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts