Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

FAST & COOL

Proto v zimním semestru 2012 Ateliér interiéru (VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra architektury) s entuziasmem přijal nabídku (Soni Frídlové) zabývat se jejich prostory, navrhnout zlepšení problematických částí, např. kavárny (kde instalace současného osvětlení divadelního typu kavárnu osvětluje nevhodně), a navrhnout části nedotčené (fasáda), nevyřešené (tančírna), či dokonce zcela nové – hypotetický „obývací pokoj “ s funkcí ubytovny. Sešlo se pět návrhů, každý má svůj příběh a vizi.

Návrh Pavly (Franková) pracuje s duchem Cooltouru (investora) nejvíce, je experimentální, inovativní, použití uhrančivé modré Yvese Kleina zůstane člověku v paměti dlouho, prostor je zařízený a hotový, ale i otevřený až magický, atmosférou působí trochu jako v baru v Kreuzbergu v Berlíně. Pavla nám nechává prostor snít, nechává i záměrné nedotaženosti, které člověka uvolňují ze zážitků běžných interiérů… osvětlení z dálky vypadá vhodně, správné měřítko i síla světla, v detailu však vidíme, že světla jsou z plastových kelímků, což je nečekané (a to právě letí v kultuře nezávislých center – eco friendly use design attitude, zrecykluj, co můžeš!). Patrikův (Bílý) návrh má bílo-šedé ladění, prostupuje nás zádumčivá intelektuální nálada, minimalistický design interiéru, kuboidní sokl-stolek-židle (v kubistické tradici), je to novotvar několika funkcí, člověk má pocit, že život je fajn, všude krásní, štíhlí lidé, má chuť psát básně. fast cool4 Takto se můžete cítit např. ve slavném Veletržáku na výstavě volného umění, vysoký, jednoduchý, prosvětlený space. Zato Evženův (Entner) design vtipně řeší ubytovnu, kde jsou minipokoje takové kapsle jak v cyberpunkovém filmu (obsahují postel-lampu-šuplíky-závěs), do kapsle se host/divadelník uzavře a není, zmizí. Milanův (Čáp) interiér je oříšek, navrhl ostrá a drsná sofa – maskulinního charakteru, která jsou polohovací, interiéry jsou více kancelářského vzezření, ale proč ne, i takoví se klienti najdou, kteří prostou, šetrnou atmosféru ocení. Zato Sára (Bohdalová) nás zavede přímo do lesa, zamýšlí se, jak kultivovat Ostravu, přinést více přírody (textur, větví, kůry) do industriálního prostředí našeho města. V její kavárně je útulno a přítmí, dřevité, proutěné otisky probleskují interiérem jako bludičky, stoličky jsou jako lentilky, je to celé nadýchané, lechtivé, romantické a dívčí (Pipilotti Rist by měla radost). Jsme zkrátka v lese a pointou centra kavárny je být jinde než obvykle, tak jako samotný název centra „cool tour“, mějte se tedy cool!

Výstavu jsme doplnili inspirativními návrhy dalších studentů, elegantně a odvážně vypadá houseboat od Tomáše Zahuty, interiér víceúčelového sálu od Martina Šilhana vypadá sice až moc jednoduše či klasicky, ale má energii velkorysosti. Interiéry vstupních prostor Domu hudby od Petra Doležela v mahagonových dýhách působí elegantně a přitom důstojně. Barevný puntíkovaný interiér studentského klubu Lucie Videcké je současný, moderní a hravý, určitě návštěvníka zaujme.

Někteří studenti se pohybují v klasickém designovém vyjádření, což jim dává jistotu, obávají se nových věcí, člověk by čekal, že mladý člověk navymýšlí ulítlé až nemyslitelné věci, ale zdá se, jako by se báli experimentu, chybí jim spontaneita, odvaha risku. Možná jejich škola upřednostňuje spíše technické vzdělání před výtvarným – to je ovšem její právo určit si, jaká chce být, čemu se chce věnovat a co je jejím posláním. Každopádně jsme za výstavu rádi a těšíme se na další pokračování v kulturním centru, našem osvíceném investorovi. Veřejná prezentace školy architektury mimo její provozní prostory je přínosná, neboť se propojují dva izolované světy, svět školních projektů (ideály) a veřejný kulturní prostor (realita). Svět, jaký chce být, a svět, jaký je – to je osvobozující výzva.

pozvanka FC 5Výstava je doplněna sklíčkovou hrou instalovanou studenty samotnými (Pavla Franková). Je minimální a potěší kinetickou formou a nečekaností, lehce se pohupuje vzduchem…

Óm…

 

Vendula Šafářová  

Výstava prací studentů zaměřených na design interiéru multižánrového centra COOLTOUR

VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra architektury

Kurátor a vedoucí: Vendula Šafářová

Místo: Kavárna COOLTOUR, výstaviště Černá louka, pavilon C1 (vchod z ulice U Výstaviště), 702 00 Moravská Ostrava

Informace: www.cooltourova.cz

termín: 30. 4. – 1. 7. 2013

Vernisáž se konala: 30. 4. 2013 v 17:00 hodin v kavárně COOLTOUR