Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Jak vypadá život na tyči?

 

Ahoj Defi, při slovech „Pole dance“ se většině lidí vybaví dost lechtivé věci. Uveď to na správnou míru a řekni, o co se vlastně jedná.

Ahoj Ev, pole dance vlastně znamená v překladu „tanec u tyče“. Já osobně raději říkám tanec na tyči, abych předešla právě těmto zavádějícím myšlenkám. V dnešní době je charakterizován jako mix sportu, fitness, tance a akrobacie.  Nejedná se tedy o nějaké nemravné kroucení a svlékání u tyče (i když i prostředí barů a strip klubů patří k jeho minulosti). Spíš si představte, že cvičíte na hrazdě, jen si ji obrátíte vertikálně. V pole dance existuje široká škála stylů, tudíž se můžeš setkat jak s čistě sportovním výkonem v atletickém oblečení, tak se sexy performance na podpatcích. Ale o tom až později.

Jak ses k tomuto sporto-tanci vůbec dostala?

Na rovinu? Přímo od piva. (smích) Zhruba před třemi lety jsem pocítila nutkavou potřebu začít se hýbat. V té době zde byl pole dance v povědomí pár lidí a nejvíc frčela zumba, tak jsem původně přemýšlela spíše nad ní. Na tyč mě přemluvila kamarádka, která už do kurzů chodila a já  si po zhlédnutí pár videí na Youtube řekla, PROČ NE?

 Proč sis vybrala zrovna tento druh tance, co tě na něm uchvátilo? V čem je výjimečný? 

979796_611453128873157_2043105051_n

Foto: Štěpán Páťal

No, nebyla to zrovna láska na první pohled. (Smích) Z první hodiny jsem odcházela splavená, udýchaná a těžce demotivovaná, protože mi to vůbec nešlo! Měla jsem chuť se už nikdy neukázat. Ale nedalo mi to a přišla jsem znovu (v té době byl asi největším hybným motorem pocit, že mám sparing partnera a chci se sebou něco dělat) a jak jsem sílila, byly pro mě prvky čím dál lehčí a lehčí, až jsem si pocit beztíže naprosto zamilovala.

V čem je výjimečný? Kromě toho těžce návykového pocitu beztíže vidím jeho největší kouzlo ve svobodě sebevyjádření. Každý jiný sport má „své desatero“, jak se co má a nemá dělat. Pole dance je v tomhle neuvěřitelně svobodný. Líbí se ti silové prvky? Dělej pole fitness! Líbí se ti taneční, téměř až baletní provedení? Buď éterickou vílou! Jsi exhibicionistka a máš ráda sexy pohyby a podpatky? Neboj se a pořádně to rozjeď!

Kolik lidí, nebo spíše studií, v ČR tento tanec vůbec učí?

Pole dance zažil v posledních letech u nás velký boom, takže momentálně existuje už poměrně rozvětvená síť tanečních studií. Konkrétní počet nevím, pořád se otevírají další a další. Samozřejmě nejvíc jede Praha a Brno, ale vím o Českých Budějovicích, Plzni, Pardubicích, Ostravě, Opavě, Liberci, uff, je jich vážně hodně. (smích)

Byly začátky náročné? Kdysi jsem na tvém FB viděla fotky modřin na nohou.

To si piš! Nebudu lhát, je to krásný, ale poměrně náročný a bolestivý sport. Ze začátku chvíli trvá, než si tělo zvykne. Ony jsou to totiž spíš otlačeniny než modřiny, tyč je tvrdá a prostě vám při cvičení neuhne. U každého je doba rozdílná, nicméně časem se tvořit přestanou, dokud nezačnete zkoušet nějaký nový prvek. (smích) Prostě nic „pro barbíny“, je to dřina.

Ty konkrétně děláš každým rokem obrovské pokroky, alespoň, co sleduju série fotek z tvého tančení. Nedávno jsi dokonce otevřela své vlastní studio. Řekni nám něco o něm.

Och, děkuji! Je to životní styl, na tyči visím téměř denně, ať už v rámci lektorství nebo osobních tréninků. Hodně mi pomohlo i přejít na rostlinnou stravu, ten rozdíl je obrovský. Většina lidí si myslí, že bez masa a mléčných produktů nemůžete mít dostatek bílkovin a síly. Je to nehorázný nesmysl a doufám, že pohled na mě a vše, co dokážu, někoho nahlodá a zjistí si o tom víc. Cvičení bez správné životosprávy prostě nefunguje a nestačí, to ví každý.

983508_611453132206490_1832788466_n

Foto: Štěpán Páťal

Studio jsem otevřela v Olomouci někdy v říjnu 2012, čili opravdu nedávno. Momentálně k nám chodí něco kolem 200 slečen i chlapců! Máme jak klasické lekce pole dance, tak i hodiny flexibility (správného protahování), silové hodiny pro pány (UNISEX) a lekce na točících tyčích, tzv. SPIN. Do budoucna bych ráda své studio rozšířila o další aktivity, ale nebudu je s dovolením ještě prozrazovat.

Kdy by se někdo chtěl tomuto stylu věnovat, třeba se přihlásit na hodiny, tak co to vlastně všechno obnáší?

V podstatě stačí jen chtít. Na pole dance nepotřebujete žádnou průpravu, já sama začínala úplně od nuly, jak už jsem zmiňovala v první otázce. Veškerou sílu a ohebnost si vybudujete časem, chce to opravdu jen silnou vůli a vydržet! Pokroky jdou vidět velmi rychle a změn na svém těle si všimnete i vy sami po velmi krátké době, to zaručuji!

Pak si samozřejmě vyhledat ve vašem místě nejbližší pole dance studio a domluvit se na první návštěvě.  U nás v Olomouci fungujeme přes Rezervační systém, který najdete v menu na našem webu: www.apokalips.cz

Na kolik takový kurz pole dance u tebe vyjde? Je to i na jiných místech stejné?

Co vím, tak ceny v ČR jsou, co se týká lekcí pole dance, poměrně vyrovnané – najdou se samozřejmě výkyvy, ale běžně se pohybují kolem 100- 150 Kč za lekci. Olomoucký Apokalips má akční slevy pro studující a množstevní ceny při zakoupení vícero lekcí naráz.

983437_611453145539822_626931611_nKde tě v nejbližších dnech můžeme spatřit? Plánuješ nějaké vystoupení?

Vystoupení? BUDE PŘÍMO PARTY! 29.6. přímo v našem studiu pořádáme Apokalips Rockbattle Party. Jedná se o pole dance battle kurzistek s exhibičními vystoupeními hostů. Takže nejenom, že se můžete podívat, co se u nás holky naučily, ale zároveň můžete zhlédnout, jak vypadá pole dance v podání profesionálek anebo v podání mužů! Všichni jsou srdečně zváni.

Jinak o prázdninách, doufám, zopakuji své vystupování na festivalu Mighty sounds a dalších hudebně punkovo-rockovo laděných akcích – ty jsou totiž mému srdci nejbližší.

Děkuji za rozhovor a KEEP POLING!

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook