Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Jeden neví, po kom dřív skočit

Vzhledem k tomu, že se jedná o již osmé dílko týkající se těchto dvou hrdinných poděsů a o většině jejich neuvěřitelných (škodolibé pochechtávání vyvolávajících) příhod jste byli informováni v předchozích recenzích, věřím, že není třeba si hlavní postavy příliš představovat. Calvin je kluk jako každý jiný. Šestiletý kluk, pro kterého je chození do školy normální vopruz, protože je škoda ztrácet čas, který by se dal využít dováděním venku. A uznejte sami, že nejlepším parťákem pro dobrodružné výpravy může být jedině tygr. Ale ne ledajaký tygr. Tygr inteligentní, protřelý sarkasmem a nadhledem. Hobbes. Co na tom, že je to tygr plyšový.

Jak ve své recenzi pro www.idnes.cz na jeden z předchozích dílů Calvinových dobrodružství poznamenala Tereza Drahoňovská:

Wattersonovy postavy nedokážou být vzdálené ani cizí, nabízejí široké pole identifikace, i když se vyznačují zcela rozdílnými charaktery. Svůj podíl na úspěchu Calvina a Hobbese v Česku má rovněž překladatel Richard Podaný, který brilantně převedl americký slang do českého jazyka. Při pohledu na Calvina tak čtenář skutečně vidí složitou a neodolatelnou osobnost, ale zároveň i obyčejného šestiletého kluka, který žije fantazií,“.

Do nedávna jsem to cítila naprosto stejně. Calvin byl přesně tou knihou, která putovala do postele plné bacilů a kapesníčků, která mi dokázala spravit náladu během přečtení jediného stripu. Tentokrát je ale něco jinak.

Nejdřív ze všeho mne zmátla kresba. V celé knize je černá skutečně uhlově černá, což může odvádět pozornost při čtení a komplikovat orientaci některých tmavších dílů. Občas dokonce narazíme na Calvina se zrzavými vlasy (neptejte se mě, jak jsem to v černobílé publikaci poznala, ale vážně mi to nikdo nevymluví).

calvin 2

Calvin a Hobbes 8: Jeden neví, kam dřív skočit

Přemýšlela jsem, zda to nemůže být datem původního vydání komiksů, tedy rokem 1993. Snad. Jenže třeba Pomsta hlídaných obsahuje stripy z roku 1991, následující Útok vyšinutých zmutovaných zabijáckých obludných sněhuláků pak pochází z roku 1992 a v žádné z nich jsem na podobný zádrhel nenarazila. Vše mi ale vysvětlilo varování na začátku knihy, na té stránce ještě před úvodní stránkou (ano tam, kam se skoro nikdo nedíváme, ačkoli bychom měli).

Upozornění – originální podklady zřejmě sežrali krvelační dinosauři, takže pro českou verzi bylo nutné celý komiks včetně obálky oskenovat. Prosím, omluvte lehce sníženou kvalitu – bez této oběti byste neměli možnost si tento komiks vůbec přečíst.“

Aha. Pochopitelně. Jak jsem si mohla myslet.

Jenže budu-li mluvit sama za sebe, musím přiznat, že i myšlenková nitka příběhů je o kousek jinde než dřív. Pokud jim chcete přijít na kloub, nepřemýšlejte nad nimi. Ponořte se až na dno svojí dětské duše a užijte si je.

Tak si tu sedím a přemýšlím, jaké to asi bylo, když jste se nedočkavě proplétali obrovskými listy novin, abyste našli jejich kratičký strip a mohli se mu zasmát, vytrhnout si ho a schovat do krabice. Jaké to bylo na ně čekat a dostávat je v těch maličkých dávkách, když se ještě noviny v každé domácnosti četly…

Calvin a Hobbes 8: Jeden neví, kam dřív skočit

Bill Waterson

128 stran

CREW

Květen 2013

199,- Kč

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts