Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Captain America: Nový úděl

Zdroj obrázku: www.marvel.com

Události 11. září 2001 svět zcela změnily – zemřely čtyři tisíce lidí a další tisíce rodin tragédie přímo zasáhla. Spustila se lavina, kterou nešlo zastavit tehdy a ani dnes na to nemáme sílu. Teroristický útok a činy s ním spjaté rozpoutaly nové válečné běsnění, které stále přetrvává. Vztek, zuřivost, válka, utrpení, smrt. Nesmírný bol v duších milionů. Konec tohoto šílenství je v nedohlednu…

Amerika má svého komiksového hrdinu, tvrdého bojovníka na válečném poli – Captaina Americu, obránce amerického snu, metaforu výzev, kterým kdy Amerika čelila. Steve Rogers byl voják, který se stal díky vědeckým experimentům během 2. světové války supervojákem známým jako Captain America. Postavil se svým oponentům na straně zla – supervojákům Hitlera, Stalina a jiným zločincům. Captain America není slepý posluhovač své vlády, řídí se morálními zásadami, láskou ke své vlasti, svým srdcem.

Tvůrci nemohli reagovat jinak, než že proti novému zlu postavili Captaina Americu, bojovníka za spravedlnost a svobodu. The New Deal se stal v angličtině idiomem pro přerozdělení karet, které vzniklo ze souboru opatření, ekonomických a sociálních reforem zavedených v průběhu let 1933–1937, během vlády prezidenta F. D. Roosevelta, s cílem podpořit a zreformovat státní ekonomiku USA, ale především zmobilizovat své občany k obnově země.  A kdy jindy je třeba mobilizovat občany ke společnému úsilí, než po zbabělém útoku z říše stínů.

Válka přináší oběti. V první světové válce to byli v 90 % vojáci, ve druhé světové válce se poměr výrazně změnil na 50 % padlých vojáků a 50 % civilních obětí – bezbranné ženy, děti, starci. Každá nová válka strhává poměr ztrát na stranu těch civilních. Jaký poměr je mrtvých Talibánců a mrtvých či zmrzačených afgánských dětí? V dnešním světě přece nelze uplatnit kolektivní vinu, protože ta padne především na nevinné, a zášť a pomsta se zakoření v srdcích.

Nový úděl je dokonalý protiválečný obrazový román. Scénář je napsán v záměrně strohém, jasném stylu. Myšlenka – idea svobody a spravedlnosti – je excelentně podtržena obrazy kreslíře Johna Cassadayho.

Co je v poezii Spáč v úvalu od Arthura Rimbauda, je Nový úděl v obrazovém komiksu – lepší podání protiválečných myšlenek neexistuje.

 

Ultimátní komiksový komplet Marvel

Captain America: Nový úděl

ISSN: 2280-708x