Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Holzmaisterova cesta kolem světa

Pokud se nemůžete rozhodnout, kam vyrazit za kulturou na dovolenou, nebo pokud máte pocit, že vás vaše prasátko drží zkrátka, neplačte. Divy a starobylé artefakty několika zemí světa můžete obdivovat i u nás. Stačí navštívit Muzeum v Moravské Třebové. To se pyšní rozsáhlými sbírkami z oblastí přírodnin, uměleckořemeslných výrobků, starobylých mincí a dokumentů či knih, ale také předlohami pro řemeslnou výrobu. Právě řemeslným cechům se totiž muzeum chtělo věnovat původně.

Sídlo spolku a muzea se několikrát změnilo v důsledku rozšiřování sbírky, která potřebovala stále větší prostor. Své místo tu má také galerie malíře Františka Strážnického, který ve městě působil více než 40 let. Největším lákadlem muzea je však mimoevropská sbírka darovaná L. V. Holzmaistrem z jeho cest kolem světa.

 Muzeum egyptské princezny aneb cesta kolem světa

Muzeum egyptské princezny aneb cesta kolem světa, zdroj: http://www.muzeummoravskatrebova.cz

Většinou se jedná o artefakty z přelomu 19. a 20. století, výjimku tvoří především staroegyptská kolekce a čtyři samurajské meče (jeden z nich pochází dokonce z počátku 15. století). Kromě památek z Japonska, jejichž sbírka je v expozici po Indii druhým největším souborem, navštívíme také Barmu a Tibet. Cestu pak zakončíme ve starověkém Egyptě, kde se seznámíme i s půvabnou Hereret. „V expozici je vystavena její mumie v kartonáži a dvojité rakvi, jsou zde však představeny také výsledky rekonstrukce její skutečné někdejší podoby. Dále jsou vystaveny mumie kočky a sokola, skarabů a dalších amuletů, náhrdelníků. Kromě originálů je součástí expozice haptická výstavka – kolekce sádrových odlitků staroegyptských artefaktů s popiskami v černotisku i Braillově písmu,“ uvádí oficiální text pozvánek.

Muzeum má kromě pondělí otevřeno každý den (út–pátek: 9–12, 13–16; so–ne: 14–16). Vstupné se člení dle návštěvního okruhu. Muzeum egyptské princezny aneb Cesta kolem světa přijde dospělého návštěvníka na 50 Kč, snížená cena pro děti, studenty a důchodce je pak 30 Kč. Návštěva Galerie nebo aktuálních výstav je pak 20/10 Kč. Do konce prázdnin zde bude probíhat fotofestival, mezi jehož vystavující patří Jiří Thýn, Viktor Kopasz, Michal Šeba a FED UJEP (Ateliér P. Baňky).

Muzeum Moravská Třebová
Svitavská 18, Moravská Třebová, 57101
tel: 461 311 203, email: muzeum@ksmt.cz,

www.muzeummoravskatrebova.cz

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts