Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

James Hayman: Mráz

Rád se ponořím společně s literárními postavami vyšetřovatelů do případu a pak hledám vraha, v mém případě spíš hádám. Mám rád napětí, zvraty, spád. Detektivka – natož thriller – nesmí nudit, pokud nudí, je lepší knížku odložit. Mráz jsem přečetl během jednoho odpoledne, užíval jsem si vyšetřování newyorského detektiva McCaba, který po svém rozvodu pracuje v Portlandu a v tomto provinčním městě rozplétá nechutná tajemství zdejší honorace.

Mráz je druhá kniha amerického spisovatele Jamese Haymana, kterou nakladatelství Fragment vydalo. S prvotinou Řez a s postavou osobitého McCaba se mohli čtenáři seznámit loni. McCabe je zajímavý policista, jeho povaha není klasicky černobílá, jak často v tomto žánru bývá. Je vynikajícím vyšetřovatelem oddělení vražd, který však často pije – nevyrovnal se s rozvodem a řeší partnerskou krizi se svou současnou partnerkou Kyrou.

Mráz není literárním skvostem, o kterém se naše děti budou učit ve škole, ale je velmi čtivý.  Autor dokonale navodil atmosféru zimní Nové Anglie, vykreslil povahy jednotlivých aktérů příběhu a především vystavěl příběh plný zvratů a napětí.

Velmi nerad bych zde nastínil dějovou linii příběhu, který stojí za přečtení. Nikdo přece nechce znát vraha hned z recenze… Tedy: mladou ženu kdosi unese z kanceláře a po pár dnech ji naleznou mrtvou v jejím luxusním voze zcela zmrzlou. Týden trvá, než tělo nebohé ženy v márnici roztaje, mezitím se zahájil lov na vraha. Jedno je jisté – vrah se pohybuje ve vyšších kruzích portlandské společnosti, je velmi inteligentní a zakrývá stopy po svých ohavných zločinech páchaných na bezbranných obětech.

Těším se na další setkání s detektivem McCabem.

 

Mráz
James Hayman
nakladatelství: Fragment, 2013
ISBN: 978-80-253-1667-2