bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Letní osvěžení severním větrem

Od doby, kdy Edgar Allan Poe dokončil svou povídku Vraždy v ulici Morgue a představil tak světu žánr detektivní literatury, již uplynulo více než 170 let. Dodnes je však detektivka jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších témat. Jména autorů vytesaná do historie nám pak představila detektivy s nesmazatelným charismatem i jedinečné osobnosti, které při policejní práci často nemají co dělat – až na to, že vynikají excelentní logikou a jsou o několik kroků napřed před pátráním strážců zákona.  Jistě vám tak nemusím představovat Sherlocka Holmese z mysli A. C. Doyla, nebo hrdiny románů královny detektivek, Aghaty Christie, jež světu darovala podivné hrdiny Hercula Poirota, slečnu Marplovou, Parkera Pynea a mnohé další. Přestože Albatros tentokrát láká své zákazníky na novinky začínajících autorů, najdeme mezi zlevněnými tituly také díla již oblíbených autorů.

Lee Harrisová píše detektivní romány již přes dvacet let a byla odměněna cenou Career Achievement Award za přínos detektivnímu žánru. Hlavní hrdinkou první série detektivek je mladičká Christine Bennettová, která v průběhu knih prochází zajímavým duševním vývojem. „Pro všechny romány této řady je typické, že se vražda nebo klíč k jejímu řešení skrývá v minulosti. Poprvé se Christine objevila roku 1992 v knize Vražda na Velký pátek (The Good Friday Murder), jež byla v roce 1993 nominována na prestižní ocenění Edgar a nedávno se dočkala také zfilmování – pod názvem Murder Without Conviction! ji odvysílala americká televizní stanice Hallmark Channel,“dočteme se v autorském okénku nakladatelství Motto. Posledního července pak vyšel nový případ pro naši hrdinku: 

big_vrazda-pri-bar-micva-171300Vražda při bar micva – bývalá jeptiška Christine Bennettová se připravuje na cestu za svým celoživotním snem: návštěvu Jeruzaléma. Potěšující okolností se jeví i fakt, že v tutéž dobu bude ve Svaté zemi pobývat také její nejlepší kamarádka Mel Grossová, která je pozvána na bar micva svého bohatého bratrance. Ten samozřejmě plánuje obřad v opravdu velkolepém stylu…

264 str.                 vázaná, 187,- Kč               MOTTO, 31.7.2013

 

Baronka z Holland Parku, Phyllis Dorothy Jamesová (jinak také doživotní členka britské Sněmovny Lordů) vstoupila do podvědomí čtenářů po celém světě díky detektivním románům s postavou detektiva, básníka a dokonalého gentlemana Adama Dalglieshe. Její prvotina Zahalte jí tvář  vyšla v roce 1962 a byla následována řadou úspěšných románů, povídek i esejí. Roku 2008 byla uvedena do síně slávy autorů detektivního žánru (Crime Writing Hall of Fame). Samozřejmě i na její detektivky se vztahuje sleva 25%, osobně bych si však vybrala soubor jejích esejí:

Povídání o detektivkách – oficiální text nakladatelství praví ke knize toliko: „Na příkladech jiných, převážně britských autorů i na základě vlastních spisovatelských zkušeností osobitým stylem ukazuje, jak se detektivka v průběhu času vyvíjela, v čem tkví její výjimečnost i úspěch a proč mají příběhy o vraždách a vyšetřování zločinů dodnes pro tolik lidí takové kouzlo.“

160 str.                 vázaná,169,- Kč                                Vyd. MOTTO 8.6.2011

 

Následují „severské detektivky s mrazivou cenou“ pocházející z per nových autorů. Do našeho článku můžeme vybrat jen některé, a proto si celkovou nabídku Albatrosu, neváhejte prostudovat sami na této adrese.

 

185187_bigCamilla Läckberg – Vražda s vůní mandlí

Policista Martin Molin, kolega Patrika Hedströma se nechá přesvědčit, aby přijel za svou přítelkyní Lisette na rodinné setkání na ostrově Valö. Vzápětí po jeho příjezdu se rozpoutá sněhová bouře, která přeruší spojení s pevninou. Když je během večeře zavražděn patriarcha rodu, bohatý dědeček Ruben, změní se zdánlivá rodinná idyla v noční můru.

144 str.                 vázaná, 142,- Kč               vyd. MOTTO 24.7.2013

 

Ann Granger – Zavolej smrt znovu

Když jednou večer sveze Meredith Mitchellová na opuštěné silnici před Bamfordem stopařku, vyvolá to v ní podivný neklid. Sebejistá, a přece uzavřená mladá žena si přeje vysadit u Tudorovské rezidence, krásného starého sídla právníka Andrewa Penhallowa. Nešťastnou souhrou okolností je pán domu nazítří ráno nalezen na zahradě mrtvý.

312 str.                 vázaná, 202,- Kč               vyd. MOTTO 23.1.2013

 

Eoin Colfer – Detektivní agentura Půlměsíc

Nechte se strhnout příběhem nejmladšího detektiva, kterého poznal náš svět. Teprve dvanáctiletý Fletcher Moon, pro svou výšku přezdívaný Půlměsíc, získává přes internetový kurz oprávnění být skutečným detektivem a ve svém okolí řeší jednu záhadu za druhou, ukradený školní oběd, zmizení sladkostí ze skříňky. Ale je jen otázkou času, kdy se stane něco mnohem závažnějšího. Skutečný případ pro detektiva, který prověří jeho schopnosti, úsudek a možná změní jeho dočasné mínění o lidech.

224 str.                 vázaná, 74,- Kč                 vyd. MOTTO 1.4.2013

 

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts