Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Lucifer: Božská komedie

Je to pravda odvěká, že vítězové píšou dějiny. Možná i proto Lucifer, Světlonoš, je vnímán ne zrovna kladně, a to především skrze knihu knih. Je popisován jako andělská bytost zkažená pýchou, mocichtivostí, která povstala proti Bohu. Byl poražen a sražen z nebe. Zůstal však mocným, vždyť je spoluautor Vesmíru! Dostal vládu nad Peklem a od té doby pokouší a loví zbloudilé duše lidí. Lucifer není nic jiného než oběť božských intrik. Ale hra pouze započala.

Válka Prvního a Druhého muže Vesmíru skutečně proběhla, výsledek zvrátil Třetí – archanděl Michael, jenž se postavil za svého otce. Lucifer odešel a stal se pánem Pekla, přesto byl podřízen božské moci. Svět nebe je plný intrik. Intrikují andělé, intrikuje Bůh, intrikují jiní bohové i lidé. Tolik je různorodých zájmů, včetně zájmu Lucifera, který nemá rád kompromisy… Lucifer vypomohl Jehovovi a vypořádal se s mocnými bytostmi, které ohrožovaly božskou prozřetelnost. Za odměnu dostal možnost vlastní realizace, zbavit se okovů. Odešel z Pekla do prázdnoty. Vytvořil nový Vesmír vedle starého. Tušil, že je to jen další hra s Nebem, proto vstupní portál roztříštil na statisíce malých bran, aby umožnil příchod nových osadníků. Lidí, kteří chtějí být konečně svobodní. Zbavení veškerých okovů náboženské nesvobody. Nový svět, kde platilo jen jedno pravidlo – nesmí uctívat žádné božství. Konec falše.

Nový Vesmír neznamená novou šanci pro lidi a pro další tvory, ale i pro bohy – nová teritoria a pouze jeden vládce. Jak lákavé. Proč bojovat se stovkami mocných bytostí, když stačí porazit pouze jednu, Lucifera. Intriky Nebe a Basanosů plní celou knihu. Nakonec vlastním intrikám podlehnou Basanosové, obětí intrik je samotný archanděl Michael, který je vykázán z nebe a vítězem je Lucifer, který o vlásek unikl vlastní zhoubě.

Autoři mířili opravdu vysoko. Jejich záměr byl vystavět velkolepý epický příběh inspirovaný mistrovským dílem Danta Alighieriho, Božskou komedií. Ten však své dílo nazval jen La Commedia, až jiný mistr své doby, Giovanni Boccacco, ji nazval La Divina Commedia – tedy skvělá, fantastická. Smekám před tvůrci s hrou alegorií. Žel velikosti předlohy se nevyrovnali. Scénář, kresba, vše je vynikající, dobře vystavěný příběh s nečekanými zápletkami. Dojem kazí mnohdy odlehčený charakter postav. Je to škoda, Lucifer: Božská komedie aspiroval mezi  fantasticky temné obrazové příběhy. Přesto je toto dílo hodnotné a své čtenáře určitě nalezne.

Lucifer: Božská komedie

Scénář: Mike Carey

Kresba: Peter Gross, Ryan Kelly, Dean Ormston

Nakladatelství: Crew, s. r. o.

ISBN: 978-80-7449-169-6