Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Prázdniny na vsetínském zámku

Zbojníci – hrdinové, nebo zločinci?
26. květen–8. září
Nahlédnout do divokého života rebelantských zbojníků na výstavě mohou návštěvníci prostřednictvím zachovaných autentických předmětů, jako jsou pistole, valašky či nože, čutory a kabely, které pocházejí z období před rokem 1900.  Dále zde budou vystaveny výtvory lidového umění se zbojnickou tematikou, která se na Valašsku těší velké lidové oblibě. Ostatně mnozí zbojníci se stali lidovými hrdiny, za všechny pak můžeme beze strachu jmenovat Juraje Jánošíka, Nikolu Šuhaje nebo nejslavnějšího moravského zbojníka z období třicetileté války Matěje Ondru z Leskovce.

Hračky ze staré půdy
5. květen–29. září
Interaktivní výstava hraček ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně představuje výběr z tamějších muzejních fondů, zaměřujících se především na tradiční moravské lidové hračky, které byly rozšířeny téměř o 600 kusů nejen českých, ale i exotických, historických či autorských hraček od vnučky pražské malířky Marie Fischerové-Kvěchové. Do kolekce jsou zahrnuty jak sběratelské kousky, tak zejména hračky, které sloužily svému pravému účelu a prošly rukama několika generací dětíNejstarší exponáty pocházejí z osmdesátých let 19. století.

Kouzlo dotyku
3. červenec–31. prosinec
Jedinečná výstava je připravena především pro nevidomé, a tak se nabízí unikátní příležitost si vystavená díla „ošahat“. Experimentální hmatové, reliéfní kožené obrazy od autorské skupiny AAGroup ze Vsetína jsou dlouhodobě k vidění v bezbariérovém přízemí vsetínského zámku. „Trojice vsetínských výtvarníků – Petr Tomaštík, Aleš Halamíček a Aleš Vaculík – se jako skupina AAGroup dostala do celostátního povědomí zásluhou obrazu Obama in Prague 2009, který byl zařazen mezi protokolární dary amerického prezidenta Baraka Obamy při příležitosti jeho návštěvy v České republice,“ uvádí Lukáš Špitzer. Záměrem výtvarníků je plasticky formovat obrazy takovým způsobem, aby odpovídaly specifickému vnímání nevidomých a slabozrakých lidí. Vnořte se do šera a tmy a cestu světem utajených tvarů hledejte jen svými prsty a dlaněmi putujícími po zvlněném a vytláčeném povrchu uměleckých děl.

Prázdniny na zámku Vsetín
3. červenec–28. srpen
Ve spolupráci s Lískou připravilo Regionální muzeum Valašska prázdninový program na každou středu dopoledne (9–12 hod.) a každou neděli odpoledne (14–16 hod.). Podrobný program rozmanitých akcí pro děti najdete např. na adrese http://www.muzeumvalassko.cz/vystavy/prazdniny-na-zamku-vsetin/.

 

REGIONÁLNÍ MUZEUM VALAŠSKA (zámek Vsetín)
Horní náměstí 2, 75501 Vsetín
tel.: 571 411 690, fax: 571 411 689, e-mail: muzeum@vs.inext.cz
Otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts