Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Balet na ostří nože

Při slovu balet se nám v hlavách skoro automaticky vybaví ladné pohyby krásných dívek v sukýnkách, originální choreografie, ale málokdo z nás si už uvědomí, že balet v sobě skrývá i temná zákoutí často veřejnosti neviditelná.

Hodně lidí nemá vůbec tušení, co tréninky, neustálé cvičení, zkoušky a hlídání váhy obnáší, kolik hodin stráví na pódiu či na sále. Umělec Javier Perez přišel s docela mírně šokující myšlenkou, ale je to přesný způsob, jak ukázat divákům odvrácenou stranu baletu – dřina, bolest a frustrace. Natočil video s názvem „En Puntas (On Points), ve kterém ballerina Amelie Segarra místo baletních piškotů obouvá masivní kuchyňské nože! Hlavním cílem tohoto projektu je ukázat fyzické utrpení baletu, resp. baletek.

en-puntas-ballerina-performs-with-knife-shoes-javier-perez-2  en-puntas-ballerina-performs-with-knife-shoes-javier-perez-1  en-puntas-ballerina-performs-with-knife-shoes-javier-perez-thumb640

Amelie s kuchyňskými noži na klavíru předvádí techniku „a pointe“, tedy kroky, kdy se tanečnice staví na špičky prstů. Tato technika je považována za jednu z nejladnějších a hlavně za základní formu baletního umění. Ze samotných záběrů jde rozpoznat, že Amelie na nožích hodně trpěla, obtížně držela rovnováhu a neobešlo se to ani bez bolestných výkřiků, sténání.

 Fotografie a video přinášejí docela nový pohled na tanečníky, jejich obětavost si splnit svůj sen.

zdroj: www. demilked.com