Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Další nářez s Wolverinem

Logan alias Wolverine to neměl nikdy jednoduché. O tom se přesvědčíme i v posledním snímku s výstižným názvem Wolverine (v originále The Wolverine, 2013), který je sequelem k filmu X-Men: Poslední vzdor (2006).

V akčním dobrodružství se Wolverine (Hugh Jackman), nejslavnější hrdina z komiksové ságy X-Men, podívá do současného Japonska, země, která je pro něj naprostou neznámou. V Japonsku se setkává s mužem, kterému v minulosti zachránil život a který byl svědkem jeho zázračné regenerace, ale také zde bojuje na život a na smrt a zjišťuje, že je na hraně svých fyzických a psychických sil.

wolv2

zdroj: cinemart.cz

Podle H. Jackmana je hlavním tématem filmu Wolverinovo prokletí, jež spočívá v tom, že nemůže umřít a vždy se uzdraví, zatímco všichni kolem něj postupně umírají. A dodává:
„Uvědomuje si, že všichni, které miluje, zemřou a jeho život bude vždy plný bolesti a smutku. Proto se rozhodne jednoduše od všeho utéct. Nemůže doopravdy zemřít, a tak chce prostě od všeho pryč.“

Wolverine dostává pořádně zabrat. Na trnité cestě za znovuobjevením hrdiny, který se v něm skrývá, se musí poprat nejenom s lidmi nebo mutanty, ale taktéž s přízraky vlastní minulosti. Během bojů „adamantiové drápy versus samurajské meče“ doopravdy pozná cenu věčného života a prokletí nesmrtelnosti.

Režisér původně zamýšlel natočit film jako prequel k sérii X-Men, avšak později si uvědomil, že téma filmu – nesmrtelnost Logana a smrtelnost jeho bližních – daleko lépe vyzní, pokud bude naopak snímek sequelem k filmu X-Men: Poslední vzdor.

Wolverine se může bezostyšně přidat do sbírky sourozeneckých filmů o mutantech a týmu X-Menů. Tato série započala filmem X-Men natočeným v roce 2000, poté pokračovala snímkem X-Men 2 (2003) a X-Men: Poslední vzdor (2006). Prvním filmem, zabývajícím se Loganem, je X-Men Origins: Wolverine z roku 2009, jehož hlavní část příběhu se odehrává v 70. letech minulého století. Do sbírky se samozřejmě řadí i X-Men: První třída (2011), který se dějově vrací před film X-Men Origins: Wolverine a odehrává se v době, kdy mladý Charles Xavier (James McAvoy) a Erik Lensherr (Michael Fassbender) byli velmi blízcí přátelé a teprve objevovali své jedinečné schopnosti.

wolv3

zdroj: cinemart.cz

Pro rok 2014 se počítá s filmem X-Men: Days od Future Past, který bude navazovat na X-Men: Poslední vzdor i První třídu. Děj se bude odehrávat ve dvou časových liniích. V současnosti X-Meni bojují proti Bratrstvu mutantů vedených Mystique (Jennifer Lawrence) a zároveň cestují do budoucnosti, kde se snaží překazit pokus Bratrstva o atentát na senátora Roberta Kellyho, jehož vražda má dopad na celé lidstvo a především osud mutantů. Co nás jistě potěší, je fakt, že se v tomto filmu budou kombinovat herci jak z X-Men: První třída, tak z původní série.

Svého spin-offu se kromě Wolverina má dočkat i postava Magneta a možná i Storm.

Wolverine nám přináší náhled do mysli Logana a jako vsuvka mezi třetími X-Meny a pokračováním X-Men: Days of Future Past funguje dobře. Žádný fanoušek komiksů Marvel by si snímek neměl nechat ujít. I když jej nelze považovat za vrchol série, jedná se o celkem zdařilý kousek, který potěší každého fanouška série.

 

Akční / dobrodružný / sci-fi / fantasy, USA, 126 min

Režie: James Mangold

Scénář: Mark Bomback, Christopher McQuarrie

Hudba: Marco Beltrami

Kamera: Ross Emery

Hrají: Hugh Jackman, Rile Fukushima, Svetlana Khodchenkova, Will Yun Lee, Tao Okamoto, Al Yamanouchi, Famke Janssen a další