Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Něžnost

Autor Něžnosti  David Foenkinos vystudoval literaturu na Sorbonně a z jeho knihy je cítit velká láska k jazyku a jemný smysl pro humor. Něžností se také prolínají nenápadné odkazy na jiná díla a je tak lahůdkou pro milovníky světové literatury. Zmíněn mezi řádky je i román S elegancí ježka, rovněž francouzského původu, kterému se z hlediska způsobu psaní tento titul trošku podobá. Styl Davida Foenkinose je však osobitý a zamilovala jsem si jej od první stránky. Kniha je rozčleněna do 117 výjevů, obrazů, chcete-li oken, z nichž některá přibližují děj a jiná dokládají nejrůznější detaily, jako například slova písně, kterou má hlavní hrdinka ráda, recept jídla, které se servíruje v restauraci, nebo výklad slova, které má v příběhu svůj význam. Tyto drobnosti dodávají šmrnc hlavní dějové lince a podle mého názoru hrají důležitou roli.

V okouzlení z formy románu bych mohla stále psát a obdivovat autorův krásný jazyk i neobvyklý styl psaní a stále se nedostat k vlastnímu obsahu jeho knížky! Ústřední hrdinkou celého příběhu je mladá dívka Nathalie, která si žije jako v pohádce se svým manželem Françoisem. Jedno nedělní ráno však změní vše. Françoise při běhání přejede auto a jeho smrt Nathalii zlomí. Upne se na práci, jinak nikam nechodí a přežívá. Až do chvíle, kdy se nezvyklou náhodou setká se švédským, nepříliš atraktivním a poněkud nešikovným kolegou Marcusem. Byť ostatní nechápou, jak mohl někdo takový učarovat jejich krásné a dokonalé šéfové, Nathalie pomalu objevuje Marcusův ryzí charakter a jemnou osobnost. Děj je poměrně jednoduchý a obyčejný, ale svým unikátním, čistým stylem vás strhne, okouzlí, potěší. Jde o příběh lásky v novém hábitu, který zaručuje také skvělý literární zážitek. Je to zkrátka milá knížka, po které máte chuť čarovat se slovy, přemýšlet a usmívat se.

„O víkendech bývala Nathalie často vyčerpaná. V neděli ráno si ráda četla, natažená na pohovce, a stránky se prolínaly se sny, když nad příběhem zvítězila ospalost. Nohy si přikrývala dekou, a co dodat? Ach ano, s oblibou si vařívala čaj do konvice, nalévala si ho do šálku, upíjela po malých doušcích, jako by to byl nevysychající pramen. V tu neděli, kdy se to stalo, četla dlouhý ruský příběh od spisovatele, který se čte méně než Tolstoj a Dostojevskij, příběh vybízející k zamyšlení nad nespravedlností. Líbila se jí změkčilost hlavního hrdiny, jeho neschopnost konat, poznamenávat každodenní život svou energií. Taková slabost byla smutná. Romány-řeky milovala stejně jako čaj.“

David Foenkinos: Něžnost (La Délicatesse), vydáno nakladatelstvím Éditions Gallimard, Paříž, v roce 2009, 205 str.

Iva Adamová

Studentka Masarykovy univerzity, oboru Evropská hospodářská, správní a kulturní studia, která by ráda procestovala celý svět. Píše ráda o všem, co se děje kolem, zajímá se o kulturní dění, politiku, jazyky a ve volném čase o sport - zejména běh a snowboarding. Její "srdeční" zemí je Francie a "cestovatelským snem" Kapské město.

More Posts