Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Rozměry energie indického umění

Jedinečnost ve způsobech malby indického umělce Raqiba Shawa spočívající stejnou měrou v nekonečném rozpětí využité techniky i nepředvídatelnosti malířova filosofického rozjímání, v možnostech aplikace širokého spektra vrstev, které v sobě jeho dílo přirozeně nese, je jedním z hlavních důvodů pro rozhodnutí vystavit jeho dílo v Praze – poprvé v takovémto rozsahu.

Indický umělec žijící v Londýně je jedním z významných současných výtvarníků, jehož dílo budí v lidech rozpory.

Jedni v nich vidí velikost a sílu čerpající z historie: „Dekorativně pojaté pozadí scén mísí bohaté vzory orientálních koberců a ornamentální prvky perských iluminovaných rukopisů z 15. století, k nimž se Raqib Shaw mnohdy vztahuje i námětově, když volně vychází z perských, ale také řecko-římských mytologických příběhů a bajek. Animální výjevy tvoří komplex, ve kterém se spojuje jako sugestivně pojaté dílo starých mistrů západní tradice,“  jak uvádí oficiální text výstavy.

Trailer k výstavě Raqiba Shawa, zdroj: http://www.youtube.com

Jiní, jako František Šenk, redaktor Lidových novin, se nebojí nalézat v malířově práci něco jiného. Při četbě jeho článku se náhle ocitáme v redaktorově pobavené a zvídavé mysli, pátrající po všech  zdrojích Shawovy inspirace a končící slovy: „Shaw o sobě říká, že je jen nástrojem samotných obrazů, které chtějí být udělány. Je tak možné tvrdit, že se nesnaží svými obrazy protivně moralizovat, nastavovat nudné ´pravdivé zrcadlo´ společnosti, ale vytváří v duchu skeptického vidění světa Johna Graye zábavné obrazové variace obdobných myšlenkových obsahů. Společná Grayovi a Shawovi je nadsázka a vtip. Není to nihilistický cynismus, Shaw touží po kráse a tvoří ji takovou, jakou ji chce mít, nebo snad jakou ji obrazy chtějí mít – spektakulární, opulentní, bestiální, pestrobarevnou, poživačnou. Vypjatý malířský hédonismus Raqiba Shawa není povrchní a je skutečně zábavný.No, rozhodněte se sami.

7. 6. 2013 – 15. 9. 2013, Velká galerie

Galerie Rudolfinum

Alšovo nábřeží 12, 110 01  Praha 1

Otevírací doba:
út–st, pá–ne: 10–18 hod.

čt: 10–20 hod.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts