bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Festival DAS FILMFEST zve o víkendu do kina na nabitý program a množství zajímavých hostů

Část z víkendových projekcí ozdobí svou přítomností tvůrci uváděných snímků, ti nejen představí svou nejnovější tvorbu, ale zároveň se s návštěvníky podělí o své názory a zkušenosti. Unikátní a dosud nezveřejněné záběry stejně jako pořádný kus vlastního života vložil do svého autobiografického dokumentu režisér Paul-Julien Robert. Ve snímku Moje žádná rodina se vrací do dětství a popisuje život v největší evropské komuně. Magický příběh o druhé šanci na lásku Okno do léta doprovodí osobní účastí režisér Hendrik Handloegten, vyznamenaný mimo jiné cenou Grimme-Preis a cenou pro začínající režiséry Förderpreis Deutscher Film. Páteční sérií hostů uzavře zkušený švýcarský filmař a ekologický aktivista Mark Rissi, který svou tvorbu představí v rámci bloku krátkých filmů 300‘ Shorts. Nejpočetnější doprovod bude mít sobotní projekce nezávislé tragikomedie Love Steaks, které se zúčastní hned tři hosté z řad tvůrčího týmu v čele s režisérem Jakobem Lassem. Spolu s ním přijdou s diváky besedovat také autor filmové hudby Golo Schultz a scénáristka a producentka Ines Schiller.

Po skončení pražské části se festival přesune od 23. do 27. října do brněnského kina Art. Vstupenky na festivalové snímky jsou v prodeji ve všech festivalových kinech a jejich portálech za jednotnou cenu 90 Kč. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky. Hlavními pořadateli festivalu jsou tradičně Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze. Více na www.dasfilmfest.cz či www.facebook.com/dasfilmfest.

Velkolepou výpravu do historie nabídnou hned dva snímky. Německo-rakouské historické drama Ludvík II. Bavorský, které líčí osobní i veřejný život panovníka a známého mecenáše umění, jenž pod svá křídla vzal i slavného skladatele Richarda Wagnera. Film ukáže veřejnou část jeho života, ale odhalí i události z jeho soukromí, zrušenou svatbu, zklamání a ztrátu iluzí. Pro změnu na španělský dvůr zamíří archivní snímek na motivy známého románu Liona Feuchtwangera Goya – aneb tvrdá cesta poznání.

Nelehká cesta při hledání místa v životě je ústředním motivem hned několika filmů. Sebe sama hledá během nočních toulek Berlínem hlavní hrdina snímku Oh Boy, podobným problémům čelí i hrdinové snímku Local Heroes, tentokráte ovšem na pozadí soutěže hudebních kapel. Složitou cestu za sebepoznáním, během níž několikrát ztratí směr, absolvuje i mladý Sascha ve filmu Stříbrný les. Aby unikl všednosti vlastního života, nechá se zlákat a stane se součástí skupiny neonacistů.

Snímek Loutka nabízí nejen pohled na život dospívající dívky, která se z ulice dostane až do domova pro problematickou mládež, ale ve svém zpracování nabízí i jedinečný kontrast divokého a hektického života ve městě a skromného a klidného života v prostředí Alp. Režisér ve svém debutu prezentuje jakousi radikálně zmodernizovanou verzi Heidi. Pátrání v rodinné minulosti, hledání pravdy o dědečkovi a jeho spojení s nacismem čeká hlavní hrdinku snímku Mrtví a živí, kterou její cesta za rodinnou minulostí zavede přes půl Evropy až do Rumunska.

Ve víkendovém programu budou početně zastoupeny i tradičně populární dokumenty ze sekce DIE DOKU. Fascinující vhled do světa handicapovaných sportovců nabídne Moje cesta do Olympie, neméně zajímavou zkušeností je i sonda do života šestice dospívajících dívek, kterou zprostředkuje film Forever not Alone. Zákulisí obchodu s balenou vodu pak poodhalí snímek Bottled Life. Dva mladé konvencemi nespoutané hudebníky putující po Německu sleduje dokument Unplugged: Žít Guaia Guaia.

Posledním z festivalových zástupců sekce nadace DEFA bude o víkendu filmové zpracování u nás ne příliš známého románu německého spisovatele Heinricha Manna Poddaný, přinášející portrét bezcitného kariéristy jdoucího přes mrtvoly. Víkend nabídne i druhou šanci zhlédnout zahajovací snímek festivalu Hannah Arendt a to v neděli v kině Lucerna.

Páteční večer nabídne také jednu z festivalových novinek, kterou je sekce krátkých filmů 300′ Shorts. Svou krátkometrážní tvorbou se zde představí zkušení i mladí tvůrci z Německa, Rakouska a Švýcarska.