Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Mike Stern opět přijede do Ostravy ohoblovat svého žlutého Telecastera

Hlavní foto: zdroj www.mikestern.org

Mnozí možná vnímají jazz jako synonymum pro komplikovanou a těžko srozumitelnou hudbu pouze pro pár zainteresovaných fajnšmekrů. Popravdě se není čemu divit – zaslechneme-li diskuze o jazzu, pak se to zde jenom hemží termíny jako synkopy, polyrytmy, trioly, atd. Vůbec se nelze divit, že mnohý fanoušek hudby se následně z obavy ze své tuposti a neerudovanosti jakémukoliv jazzovému koncertu vyhne raději na míle daleko.

„Svou základní strukturou nám jazz může nejvíce připomínat spontánní zpěv služek. Společnost ke své hudbě života dospěla čerpáním inspirace nikoli v nespoutanosti, nýbrž u domestifikovaného otroka. Právě zde může mít svůj počátek sadomasochistický prvek jazzu. Archaický postoj jazzu je tak moderní jako primitivové, kteří jej stvořili,“ hřmotně naříkal ještě v padesátých letech zapšklý konzervativní filozof Theodor Adorno. Kde jsou ty časy, kdy měl jazz ohlašovat příchod apokalypsy? Kde jsou ty časy, kdy byl jazz nedílnou součástí podřadné masové kultury? Kde se stala chyba, že dnes je jazz poslouchán akorát hrstkou elitářských intelektuálů? Může být jazz osvobozen z okovů své současné komplikovanosti a nesrozumitelnosti? Odpověď leží v názvu článku – Mike Stern. Právě tento svérázný americký kytarista, jenž kombinuje ve své tvorbě jazz s blues, rockem a funkem, by se mohl stát jakýmsi mostem mezi srozumitelnou primitivností a ušlechtilou komplikovaností.

Záznam vystoupení Mike Stern Band z roku 2008 (tehdejší složení: Mike Stern, Bob Franceschini, Tom Kennedy, Dave Weckl)

Mike Stern se narodil v Bostonu roku 1953. Počátek jeho jazzové hudební kariéry se datuje do raných sedmdesátých let, kdy se rozhodl pro studium na Berklee College of Music v Bostonu. Zde poznává hru jazzových kytarových velikánů Wese Montgomeryho a Jima Halla, jejichž vliv se do Sternova hudebního cítění vryl již natrvalo. Za kariérní milník můžeme označit rok 1981, kdy se Stern stal členem skupiny legendárního jazzového trumpetisty Milese Davise, který kytaristův styl hry následně charakterizoval jako „heavy metal bepop“. Mezi Sternovými spoluhráči však nalezneme celou řadu dalších hudebních ikon, jmenujme aspoň Joe Hendersona, Michaela Brackera či Richarda Bonu. Své debutové album Stern vydal roku 1986 a nyní jeho diskografie čítá již přes více než deset alb, přičemž nejmladším počinem je album All Over the Place z roku 2012. Stern má za sebou tedy již přibližně 40leté intenzivní působení v oblasti jazzové hudby, jež mu mimo jiné přineslo šest nominací na cenu Grammy. Přesto se však za celou tuto dobu nikdy zcela neodstřihl od svých bluesrockových kořenů z úplného mládí: „Začínal jsem jako bluesrockový kytarista. Strávil jsem dlouhý čas učením se licků od takových skvělých hráčů jako Jimi Hendrix, B.B. King a Buddy Guy. Měl jsem rád co nejjednodušší věci. A tak tomu je stále, neboť jednoduchost popadne za srdce a hudba je jazykem srdce.“

Mike Stern Band (Mike Stern, Bob Malach, Tom Kennedy, Keith Carlocks)

Místo konání: Klub Fabric, Ostrava

Datum akce: 27. října 2013

Čas: 20.00

Cena: 400 Kč

POZOR ZMĚNA! Koncert je přesunut do Parníku!

Vaše Redakce