Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Nejzajímavější česká science fiction? Vkročte se mnou do domu o tisíci patrech!

Sci-fi román z roku 1929 od Jana Weisse není rozhodně přežitá záležitost. Celý příběh začíná tím, že hlavní hrdina Petr Brok se najednou probudí na schodech v domě o tisíci patrech a zjišťuje, že si nic nepamatuje, neví ani kdo je. Díky notýsku, který objeví v náprsní kapse, se dozví, že se ocitl v takzvaném Mullerdómu a jeho úkolem je prozkoumat všechna patra, zjistit, jestli cestovní společnost Vesmír je podvod, kdo je záhadná postava vládce Ohisvera Muller a proč se unášejí krásné ženy, jako je princezna Tamara. Tím začíná jeho detektivní úkol. Zanedlouho přichází na to, že je ve stavu rozptýlení a je v podstatě neviditelný, což mu umožní proniknout do všech oblastí Mullerdómu. Celý Mullerdóm ovládá jakýsi jeho Bůh Ohisver Muller, který sám určuje, kdy bude den a noc. Do toho záhadného mrakodrapu je vměstnán celý kouzelný a zároveň neskutečně děsivý svět, kde je opravdu vše. Může si zde koupit prášky na noc plnou vášně, kapky na létání, sny o zlatě, růžové sny, prášek exotic na cestování do zámořských končin či let aeroplánem. Vše bude ale pouhým snem. V jednom z pater najde dokonce cestovní kancelář Vesmír, která nabízí pobyty na hvězdách, kupříkladu na F9, kde se oplodňuje ústy, na F1, kde kulička hroznového vína je větší než naše hlava. Celý Mullerdóm je plný vynálezů a technických vymožeností, ale to nejdůležitější, co patří k lidskému životu, jako je láska a svoboda, zde chybí.

Podaří se Petru Brokovi zachránit princeznu Tamaru, najít a zneškodnit pána všeho Ohisvera Mullera? Je to celé skutečnost, nebo sen?

Jde o jednu z těch kouzelných knih, které přečtete jedním dechem. Obsahuje prvky tajemna i nadčasovosti. Přestože nejsem úplná fanynka science fiction literatury, tento román mě nadchl. Rozhodně mohu doporučit i ne příliš velkým nadšencům tohoto žánru. Možná právě díky němu změníte názor. Dům o tisíci patrech je do všech detailů propracované dílko, psané zajímavým jazykem, který vás vtáhne do děje. Kniha má svoje tempo i spád a rozhodně není čas se u ní nudit. Okamžitě se vžijete do hlavního hrdiny, se kterým máte chuť procházet patro po patru, odhalovat děsivá tajemství a především identitu všemocného Ohisvera Mullera. Je všeobecně známo, že autor dílo zamýšlel jako alegorii na kapitalismus a z některých kapitol budete mít husí kůži. Zatajte tedy dech a vkročte do domu plného překvapení, do domu o tisíci patrech.