bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Ostravu v Praze otevřou již v sobotu Gogolovi Hráči – herecký koncert Komorní scény Aréna

O nadcházejícím víkendu přehlídka láká i rodiče s dětmi, a to na PERNÍKOVOU CHALOUPKU v nádherném poetickém zpracování českého básníka Václava Renče, kterou zahraje ostravské Divadlo loutek 20. října odpoledne hned dvakrát ve smíchovském Švandově divadle. Ostrava se týž den představí ještě se dvěma zcela protikladnými žánry: v Divadle Komedie nabídne černou komedii SLOŽ MĚ NĚŽNĚ, na Nové scéně Národního divadla pak drama o vyrovnání se s minulostí SMRTIHLAV.

Divadelní přehlídka Ostrava v Praze, kterou pořádá statutární město Ostrava, se koná od 19. do 30. října se záměrem ukázat vysokou kvalitu, tvůrčí vyspělost a originalitu ostravského divadelního světa. Děje se tak prostřednictvím pěti vybraných inscenací v nastudování Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek a Divadla Petra Bezruče s bonusem jednoho filmového večera.

Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.

Ostrava má již dlouho na mapě českého divadla nezastupitelné místo. Inscenace, které její činoherní i operní soubory přivážejí do Prahy, budí zasloužený ohlas mezi publikem i odborníky a platí to vrchovatě i o letošní přehlídce. Dokazuje, že Ostrava je kulturním centrem par excellence. A tamní niveau spoluurčuje ve spojení špičkových režisérů, vynikajících herců a kreativní dramaturgie zásadním způsobem cestu, jímž se současné české divadlo ubírá.

Hraci19. října mohou diváci zhlédnout v Divadle Komedie Gogolovy Hráče v podání Komorní scény Aréna. Jde o inscenaci vysoce ceněnou publikem i odborníky pro vynikající herecké výkony všech zúčastněných a cizelérskou režisérskou práci Ivana Krejčího. 20. října nabídne dětem i dospělým Divadlo loutek Ostrava ve dvou odpoledních představeních na prknech Švandova divadla Perníkovou chaloupku Václava Renče v nastudování režiséra Václava Klemense.

Národní divadlo moravskoslezské odpoledne tentýž den zahraje nejprve odpoledne v Divadle Komedie černou komedii Slož mě něžně irského dramatika a herce Billyho Rocheho v režii Janusze Klimszy a večer se potom představí na Nové scéně Národního divadla strhujícím dramatem uznávaného německého autora Martina Walsera Smrtihlav s tématem viny a hledání vlastní minulosti. Pod režijním vedením Petera Gábora zde v roli zdánlivě netečného teenagera Rudy, jehož vztah k otci po odhalení jeho nacistické minulosti kolísá mezi zatracením a pochopením, exceluje velký talent českého divadla Igor Orozovič.

Přehlídku pak uzavře 30. října na prknech Divadla Komedie soubor Divadla Petra Bezruče s Puškinovým Evženem Oněginem v režii renomovaného Jana Mikuláška. Stá repríza nejoblíbenější inscenace Bezručovců z roku 2008 tak zároveň uvede režisérovu pražskou retrospektivu, jež posléze pod názvem Mikuláškovy patálie proběhne na několika dalších scénách.

Ostravu v Praze zpestří i zajímavé projekty nedivadelního charakteru: atypický formát v den startu přehlídky v sobotu 19. října přinese Ostravská filmová noc, nekonvenční férie v režii a dramaturgii nejmladší ostravské kreativní generace. Pod názvem „CrossArt“ a podtitulem „FILM – HUDBA – UMĚNÍ – ZÁBAVA – PŘÁTELÉ“ připravili mix známých filmů a živé energické hudební show Jan Dvořák a Filip Košťálek pro prostor Roxy NoD v Dlouhé ulici. 22. října se k projektu připojí Komorní kino Evald s filmovým večerem s dominující projekcí filmu debutantů Lukáše Melníka a Marcela Škrkoně Isabel, který ostravské prostředí pojal jako místo, kde se mohou odehrávat horrorové příběhy a v němž se objeví i řada význačných ostravských osobností včetně Norberta Lichého nebo Jarka Nohavici. A až do 20. října je na piazzetě Národního divadla možné zhlédnout výstavu Herci!!!: čtyři velkoformátové fotografie, představující ostravské divadelní soubory v netradičních prostředích a stylizacích.