Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Symfonie kabelek

K ukázkám exkluzivních kabelek minulých dvou století patří v rámci expozice především soukromá sbírka kabelek Dany Komárkové. Autorka a kurátorka výstavy, Ludmila Růženecká, uvádí z historie kabelek mj. toto: „Rozkvět nastal ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Postupně byl kladen stále větší důraz na sladění barevnosti – tento trend vyvrcholil v padesátých letech 20. století. Uplatňoval se  požadavek na sladění s obuví, rukavicemi, kloboukem. V šedesátých letech se vyráběly konzervativní kabelky, hranaté s jedním nebo dvěma držadly. Ač zpravidla do popředí vstupovala funkce praktická a společenská, nelze opomenout, že kabelka představovala i výtvor fantazie. Přítomnost ukazuje, že se tyto účelné a nepostradatelné módní artefakty neustále vyvíjejí a přizpůsobují potřebám i nárokům žen a staly se nepostradatelnou součástí dámského šatníku.“

Nápaditost současného století nám pak představí kolekce kabelek společenských z dílny Lucie Hlavinkové a také tvorba Ivy Hlobilové, absolventky šperkařské školy v Turnově.

Hana Coufalová, zdroj: http://www.olmuart.cz

Hana Coufalová, zdroj: http://www.olmuart.cz

Máte-li to do Brna přece jen trochu z ruky, ale přehlídka kabelek vás příjemně překvapila, máme pro vás ještě jeden tip. Výstavy v olomoucké Vitríně Café Amadeus jsou již tradičně věnovány designu a užitému umění. Během podzimu zde budou vystaveny tašky a kabelky z dílny Hany Coufalové. Že jste o jedné z předních českých autorek nastupující generace ještě neslyšeli? Pak tedy prozradíme, že ve své tvorbě dává přednost geometrickému řešení, přičemž nechává vyniknout čistotu formy a vznikne tak prostor pro hru se světlem i invenční způsob výsledného tvarování. Celkový ráz nezaměnitelně dotváří užitým materiálem, o čemž svědčí i vystavená nejnovější kolekce autorských tašek elegantně kombinujících chladnost kovaných komponentů s tvárným povrchem kůže. 

Symfonie kabelek

26. 9. 2013 – 31. 12. 2013

Muzeum města Brna

východní křídlo hradu Špilberku

 

Hana Coufalová | Tašky

10. 9. 2013 – 30. 11. 2013

Arcidiecézní muzeum Olomouc  

Cafe Amadeus – Vitrína

 

 

 

 

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts