Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

The Flower of Fire

Foto: azerbaijan-student.net

Mugham je složitá hudební forma, jež snoubí klasickou poezii s hudebními improvizacemi, až z Azerbajdžánu ji přijeli zahrát Mugham Trio s mugham zpěvákem Gochakem Askarovem, Elnurem Mikayilovem (hra na tradiční nástroj kamanča) a Elnurem Mikayilovem (hra na tar). Část klasické soudobé hudby zazněla v provedení již pětiletého ansámblu Prague Modern, jehož členové patří ke špičce české interpretační scény. Prague Modern v klasické části s houslemi, violou, violoncellem, flétnou, klarinetem a klavírem přitom dirigoval Lukáš Kovařík.

V první polovině koncertu zazněla skladba italského skladatele Francesca Maggia „Ateshgah“, která zcela propojila tradiční část s klasickou. Poslech mugham zpěvu svou až magickou upřímností přenesl posluchače ze sálu do Krajiny ohně. Po třicetiminutové skladbě „Ateshgah“ s applausem nadšeného publika následovala „Alovun Sesi“ skladatelky Guynay Minazervy. Autorka v ní naopak dala Mugham Triu o mnoho větší prostor, a to svou dlouhou hudebně-pěveckou improvizací s texty plnými krásy své krajiny ještě intenzivněji přitáhlo posluchače k sobě. Zde všechny smysly vzplanuly místy až meditativním zpěvem, hudbou unášející mysl až k Orientu a vášnivou souhrou dvou nástrojů. O lásce ke své krajině projevené hudbou svědčil vzájemný kontakt tria i autorky během improvizace. Koncert byl po celý čas doprovázen vizuální projekcí inspirovanou historií, mýtem, krásou i budoucností Azerbajdžánu v režii VJ-e PleiOne.

The Flower of Fire_La Fabrika_posterPo dvou třicetiminutových skladbách zaplavil sál aplaus a upřímný obdiv k přítomným tvůrcům, Mugham Triu se zcela autentickým, neopakovatelným hudebním projevem a vynikajícímu Prague Modern ansámblu dirigovanému Lukášem Kovaříkem. Po hudebním i vizuálním naplnění pokračoval večer neoficiálně v příjemném prostředí La Fabriky se všemi jeho účastníky.

Poděkování patří zároveň organizátorům, kteří podpořili tento výjimečný projekt a přinesli tak kus azerbajdžánské kultury publiku v Praze tou nejvznešenější formou – hudbou. Vizuální koncert „The Flower of Fire“ organizovali Azerbaijan Student Network a společnost AZEDER za podpory Azerbaijan Republic Embassy in Czech Republic a společnosti SOCAR.

Autorka: Hana Zaňátová