Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Jaké to je být: Rozděleni časem?

Hlavní hrdina Jackson Meyer je obyčejný devatenáctiletý kluk, až na jednu zvláštnost. Dokáže cestovat časem. Zprvu se dokáže vrátit v čase zpět jen o hodiny či minuty, ale postupně dokáže mnohem víc. Po tom, co jeho dívku Holly napadnou dva neznámí muži, se aniž by to nějak úmyslně chtěl, vrátí o celé dva roky zpět a příběh může začít. Z roku 2009 se náhle ocitá v roce 2007. Postupně zdokonaluje svou schopnost cestování časem a otevírají se mu nové skutečnosti. Zvládne cestovat o několik let zpátky, dokonce se mu podaří navštívit budoucnost. V jednu chvíli se dokáže přenést i do roku 2004, kde se setká se svou, v roce 2009 již zesnulou sestrou. Všechny skoky v čase ho ale velice fyzicky oslabují a pro Jacksona se stává cestování časem náročnou záležitostí. Nějakým způsobem se mu podaří změnit takzvanou základnu, kterou se stává právě rok 2007. V této době ho jeho přítelkyně ještě nezná, stejně tak jako jeho nejlepší přítel Adam. Do toho všeho má podezření, že jeho otec je agentem CIA. Má řadu otázek, na které se rozhodne najít odpovědi, ať to stojí, co to stojí. Jeho hlavním cílem ovšem zůstává zachránit své milované Holly život, na ničem mu tak moc nezáleží jako na Holly.

Dokáže něco změnit a Holly zachránit? Kdo je ve skutečnosti jeho otec? Co stojí za jeho schopností cestovat časem? Kdo jsou takzvaní nepřátelé času? Uvěří mu jeho nejlepší přítel Adam, že se k němu přenesl z budoucnosti? V jaké časové linii nakonec Jackson skončí?

Za sebe mohu říct, že jsem poprvé přečetla třistastránkovou knihu tak rychle. Příběh doslova přetéká napětím a pohltí vás tak, že nedokážete přestat číst. Rozhodně není čas se nudit! Je to román, kde si každý přijde na své. Prvky dobrodružství a dramatu střídají romantické pasáže. Některé pasáže jsou až dojemné. Postavy jsou sympatické a reálně vykreslené, takže máte pocit, jako byste je znali. Zaujalo mě hodně poděkování v závěru knihy, kde autorka sděluje dík svému manželovi, který byl inspirací pro vyjádření oddané a neskutečně hluboké lásky mezi Jacksonem a Holly. Opravdu je cítit, že se autorka nechala inspirovat skutečností a vlastním životem. Julia Cross nejde jen po povrchu, ale vše detailně propracovává. V pasáži, kde se Jackson opět setká v minulosti se svou sestrou a v okamžiku její smrti ji neopouští, jak to udělal dříve, ale zůstává při ní, mi nějaká ta slzička ukápla, to se musím přiznat. Myslím, že podtitul knihy Bouře je zcela výstižný, protože se jedná doslova o bouři emocí, která se ve vás pří čtení knihy vynoří a jen tak neustane. Kniha je také psána přehledným způsobem, kdy každá kapitola je nadepsána přesným datem a rokem, kdy se odehrává. I když se téma o cestování časem může zdát komplikované a je tu jistá obava, že se čtenář bude v ději ztrácet, tak v tomto případě to nehrozí. Přesně víte, v jakém roce se Jackson nachází a co se zrovna děje.

Román je jinak zařazen do kategorie pro mládež, ale já si myslím, že příběh se bude líbit všem, kteří mají rádi dobrodružství, prvky sci-fi a zároveň mají trochu romantickou duši. Nejvíc dojemný je určitě závěr knihy, který vám samozřejmě nebudu prozrazovat, ale co vám prozradit můžu, je, že s napětím čekám na další díl!

Název: Rozděleni časem

Autor: Julie Cross

Nakladatelství: Fragment, 2013