bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Muži, kteří nenávidí ženy v obrazovém podání

Stieg Larsson do své smrti v roce 2004 stihl napsat pouze tři romány z plánovaných deseti o novináři Mikaelu Blomkvistovi a nespoutané Lisbeth Salanderové. V některých ohledech byl samotný Larsson předlohou svému knižnímu hrdinovi Mikovi. Byl to investigativní novinář, který tvrdě napadal nacionalismus, rasismus, antifeministické smyšlení. Byl zakladatelem organizace Expo a stejnojmenného časopisu a zpočátku také politický aktivista za Komunistickou dělnickou ligu. Románový Mike byl stejného ražení, byl to investigativní novinář pracující v časopise Milénium, který tvrdě šlapal na paty organizovanému zločinu. V románu také nalezneme odkaz na jeho komunistickou činnost (švédští komunisté nejsou vůbec stejného ražení jako ti naši) a vůbec, mnozí protivníci Mika a Lisbeth byli bývalé nacistické zrůdy jako v případě Gottfrieda Vangera, člena ctihodné rodiny, ale především vraha a sexuální bestie.

jak muzi nenavidi zeny 1

Muži, kteří nenávidí ženy II.

Román Muži, kteří nenávidí ženy je mimořádně čtivý, má překvapivé zvraty, skvělé rozuzlení. Mnozí čtenáři četli tento román se zatajeným dechem, nehledíc na pokročilou večerní hodinu. Na motivy románu byl natočen v roce 2009 dánsko-švédský film režírovaný Nielsem Ardenem Oplevem a známější americká verze režírovaná Davidem Fincherem, zde v hlavní roli Daniel Craig. Mnozí fanoušci za více povedenou verzi považují film od Nielsena Ardena Oplevy, ale americká verze získala větší publicitu i ocenění. Oba dva filmy se snažily držet knižní podoby. Přesto mnozí čtenáři byli z filmu zklamáni a vyčítali mu, že tam mnohé věci nebyly…

Jak si stojí komiksová adaptace románu Muži, kteří nenávidí ženy ve srovnání s knihou a s filmem? Nelehkého úkolu dát rozsáhlý román do obrazů se chopila Denis Mina, skotská autorka detektivek a divadelních her. Není ve světě komiksu nováčkem, je autorkou scénáře komiksové série Hellblazer společnosti DC Comics a grafického románu A Sickness in the family. K ruce jí byl argentinský komiksový autor a kreslíř Leonard Manco, který taktéž spolupracoval na sérii Hellblazera, a ještě Andrea Mutti.

Udělat scénář z rozsáhlého románu pro grafický román je opravdu nelehká práce. Nesmí se nic podstatného vynechat, musí být zachována dějová linie, a to se v tomto případě skvěle povedlo. Dle mého názoru obrazový román ve vyprávění příběhu překonal  filmové ztvárnění. I zde občas čtenář, dobře znalý příběhu Mika a případu zmizení dívky, musí zapátrat v paměti, jak to je v té knížce… Čtenář, který se zde poprvé seznámí s Mikem Blomkvistem, bude nadšen linií příběhu, jeho zvratem. Grafická podoba je na velmi vysoké úrovni.

jak muzi nenavidi zeny 4

Muži, kteří nenávidí ženy II.

Trošku rušivě může zapůsobit to, že je trilogie rozdělena do šesti knih – tři romány po dvou dílech. Více by jí slušelo mít vše pohromadě. DC comics nejspíše z marketingových důvodů rozdělil trilogii do šesti knih. Neubírá to však na skvělém zážitku.

Grafickou adaptaci známého románu by si neměl nechat uniknout žádný fanoušek Mika Blomkvista a Lisbeth Salanderové nebo ti, kteří neholdují rozsáhlým románům, ale raději si užívají příběh pojatý v obrazech.

 

 

Muži, kteří nenávidí ženy

podle románu Stiega Larssona, Kniha 2

Scénař: Denise Mina

Kresba: Leonard Manco, Andrea Mutti

Vydavatelství: Host, 2013

 

jak muzi nenavidi zeny 2

Muži, kteří nenávidí ženy II.