bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Polka není mrtvá! The Dreadnoughts opět v Praze

Hlavní foto: www.thedreadnoughts.com

The Dreadnoughts se dali dohromady roku 2006 v zaplivaných putykách východního Vancouveru s cílem hrát poctivý folk-punk věrný svým kořenům a dobře se bavit. První vystoupení – jakožto předskokani legend žánru, The Real McKenzies – bylo předzvěstí slibné kariéry. Nutno poznamenat, že během svého pětiletého působení, tří regulérních alb, dvou EP a stovek koncertů v Evropě a Kanadě tuto vysoko nastavenou laťku soustavně překonávali a stále zvyšovali, což spolu s jejich živelnými a destruktivními vystoupeními, inteligentními texty plnými nadsázky a originálním zvukem vyústilo vznikem velmi oddané fanouškovské základny.

Klasické trio punkových nástrojů, tedy elektrickou kytaru, baskytaru a bicí pětičlení The Dreadnoughts doplňují houslemi, mandolínou, banjem a tahací harmonikou. Již jejich první album, „Legends Never Die“ z roku 2007, tuto na první pohled nesourodou směs nástrojů kombinovalo v energetickou muziku s punkovým základem a nezanedbatelnými vlivy klezmeru, sea shanties a samozřejmě folku řádně nasáklou ginem a ciderem. O dva roky později následovalo „Victory Square“ a první turné po Evropě, během nějž kapela nasávala inspiraci v lokální lidové hudbě, zejména z východního Polska a západu Anglie.

Polka_coverPříhodně pojmenované album „Polka’s Not Dead“ stejně jako EP „Cyder Punks Unite,“ obé z roku 2010, jsou jasným projevem těchto tendencí. Krátce po vydání „Uncle Touchy Goes To College“ však The Dreadnoughts v srpnu 2011 ohlásili přerušení činnosti. Důvodem však nebyla žádná roztržka mezi členy kapely, ale zkušenost s každodenní a odvrácenou stránkou života muzikantů. Rozhodně však nepověsili své nástroje na hřebík, což potvrzují občasné koncerty v Kanadě, a ex-dreadnoughty lze také vidět třeba v „Consuelo’s Revenge“ (http://consuelosrevenge.bandcamp.com/) či (donedávna) v „Cornshed“ (http://cornshed.bandcamp.com/).

V České republice se The Dreadnoughts objevili opakovaně,  hráli v Plzni i Českých Budějovicích, dvakrát na festivalu Mighty Sounds v létech 2010 a 2011, což bylo také posledním vystoupením jejich turné před ohlášením pauzy. Do Rock Café, kde již vystupovali s italskými Talco a pražskými Talhdomine, se vrátí po třech letech a předskokany jim budou dělat folk-punkoví Cheers! (http://bandzone.cz/cheers) z Plzně. Lístky jsou k dostání v předprodeji za 250 Kč v Rock Café či 270 Kč na vstupenkových portálech, vstupné na místě bude 320 Kč.

 

Oficiální web:

http://www.thedreadnoughts.com/

Facebook koncertu:

https://www.facebook.com/events/552510104832237/?ref_dashboard_filter=upcoming

The Dreadnoughts – Polka Never Dies

http://youtu.be/FzEfI72HyCY

 

autor: Pavel Javorek