Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Seznamte se s Peaky Blinders

Hlavní obrázek zdroj: facebook Peaky Blinders

 

Z rukou BBC vychází poměrně málo opravdu zavrženíhodných věcí, o čemž nás přesvědčili i tento rok, kdy do světa vyslali seriál Peaky Blinders, který prozatím vypadá zpracováním, chytlavou atmosférou, neokoukaným prostředím a hlavně hereckými výkony více než obstojně.

Děj je zasazen do špinavých ulic Birminghamu těsně po první světové válce, kde se ve stejnou dobu po ulicích potulují jak různé gangy, vyznavači komunismu, tak i členové IRA. Jistě si dokážete představit, že zákon zde bude dřímat v jiných rukou, než v těch od policie. Jeden z gangů představují tzv. Peaky Blinders, v jejichž čele stojí rodina Shelbyových.

Zdroj: facebook Peaky Blinders

Zdroj: facebook Peaky Blinders

Hlavní postavou je Thomas (Cillian Murphy) – nekompromisní hlava gangu budící respekt na každém kroku. Peníze rodina Shelbyových získává zvláště z nelegálních sázek na dostihy, které se však Tommy chystá rozšířit i za hranice blízkého okolí a získat legální licenci. Do toho mu spadla do klína zásilka vládních zbraní určená pro Libyi. Tommyho odhodlané dláždění cesty vzhůru si ovšem vybírá svou daň a musí čelit mnoha překážkám. Jednou z nich je šéfinspektor z Belfastu (Sam Neill) vyslaný do města, aby zbraně našel. Druhou překážkou je stejně odhodlaná konkurence.

Lákavá je zvláště atmosféra a zpracování celého seriálu, který je zasazen do poměrně depresivního prostředí průmyslového Birminghamu. Dalším magnetem jsou skvělé herecké výkony, ať už Cilliana Murphyho, ztvárňujícího silnou roli hlavy gangu s vepsanou válkou ve tváři, či mistrovské podání nekompromisního inspektora v podobě Sama Neilla. Nezaostává ani výživná dějová linka. Na scénáři totiž pracoval Steven Knight, který ukázal, že má talent na podobná témata už ve Špíně Londýna (2004). V neposlední řadě hudební gurmány jistě zaujme neotřelý soundtrack, o jehož hlavní skladby se postarali zvláště Nick Cave či White Stripes.

Trocha historie:

Ačkoliv Steven Knight pracuje s různými prameny, jakými byly pověsti, rodinné povídačky a legendy, tak přece je něco postaveno i na historických faktech. Gang Peaky Blinders byl v Birminghamu znám zvláště na konci 19. století. Své jméno získal údajně díky žiletkám, které byly všívány do předních částí kšiltu čepic jeho členů. Tím se z takové čepice stala zbraň, což je i v seriálu názorně ukázáno. Nicméně více se pravdě blíží vysvětlení, že „peakys“ byla jednoduše přezdívka určitého druhu čepic, čemuž nahrává i fakt, že jak členové gangu, tak i jejich „přítelkyně“ vešli do podvědomí svým výrazným stylem oblékání.

Zdroj: facebook Peaky Blinders

Zdroj: facebook Peaky Blinders

Po zklamáních z tohoto roku, jakými byli Dracula, kterého nezachránil ani krvesajný úsměv Jonathana Rhyse Meyerse a dalších nepodarech, je sága Peaky Blinders příjemným překvapením. Anglické podsvětí, kde na jedné straně můžete vidět IRA, komunisty a cikánské gangy je zkrátka neokoukané a BBC ví, na jakou kartu vsadit. Zatím vyhrává na celé čáře.

První série má pouhých 6 dílů a první vyšel 12. září tohoto roku. Na druhou sérii se můžeme těšit již v roce příštím.

Režie:

Otto Bathurst, Tom Harper

Scénář:

Steven Knight

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook