bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Jaký je nový Hobit?

Hlavní foto zdroj: www.imdb.com

 

Hobit: Šmakova dračí poušť  líčí pokračování dobrodružství Bilba doprovázeného čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky v čele s Thorinem. Opět jsme svědky jejich výpravné akční cesty za získáním Osamělé hory a ztraceného království trpaslíků zvaného Erebor.

Zatímco Hobit: Neočekávaná cesta (2012) líčil začátek jejich výpravy, množství akčních scén, setkání s Radagastem či zlověstným skřetem Azogem, v druhém díle společnost putuje dál směrem na Východ a cestou potkává náladového kožoměnce Medděda či obrovské hrůzostrašné pavouky v Temném hvozdu.

Kromě akce si přijdou na své i fanoušci romantiky, dočkají se zvláštního milostného trojúhelníku Legolas – Tauriel – Kili. Jak to tak ale vypadá, zrzavá elfka Tauriel má spíše než o hezouna Legolase zájem o sympatického trpaslíka Kiliho. Co ale s touto trojicí režisér Peter Jackson zamýšlí, to můžeme prozatím jenom hádat. Tento milostný trojúhelník totiž v knize rozhodně nenajdete.

Po zastávce ve vězení u lesních elfů pokračují trpaslíci skrz Jezerní město k Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí ze všech, draku Šmakovi. Tato obrovská potvora chrlící oheň prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství.

Setkání s drakem Šmakem je vyvrcholením tohoto filmu. Peter Jackson, jenž je znám svou vášní pro digitální triky, nám naservíroval digitálně dokonalého draka, který v porovnání s mrňavým Hobitem budí místy opravdový respekt (bázlivější z vás budou děkovat za to, že sedíte v pohodlném křesle a vše jen sledujete z bezpečí).

Na někoho ta přehršel triků může působit až moc uměle a překombinovaně, ale odpírat Jacksonovi tuto zálibu by byl dle mého hřích. Vizuální stránka filmu je výborná a scéna se sudy je plná zábavy. Protože Šmakova dračí poušť v sobě nemá velkolepé bitvy, vyniknout mají právě scény jako ta se sudy – plná hravosti. Protipólem je pak scéna Gandalfa a Saurona, která připomíná temnou fantasy.

Akční sekvence jsou sice opět dlouhé, jako to bylo v jedničce, ale mají svůj účel. Slouží k rozvíjení charakterů ať už známých postav (z Bilba se stává větší hrdina, avšak i větší závislák na prstenu, Thorin je nadutější a zároveň cílevědomější), či k uvádění postav nových (elfka Tauriel, popřípadě staronový Legolas).

V neposlední řadě je třeba pochválit hudbu, kterou vytvořil Howard Shore. Je to krásný soundtrack, jenž skvěle doprovází a vytváří atmosféru k vizuální stránce filmu. Bez Howarda by to nebyl ten správný Hobit.

http://www.imdb.com/

http://www.imdb.com/

Žánr: Fantasy / dobrodružný

Země: USA, Nový Zéland, 2013

Délka: 161 min

Režie: Peter Jackson

Knižní předloha: John Ronald Reuel Tolkien

Scénář: Fran Walsch, Phillippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro

Hudba: Howard Shore

Hrají: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Ken Stott, Graham McTavish, William Kircher, James Nesbitt, Stephen Hunter, Dean O´Gorman, Aidan Turner, John Callen, Peter Hambleton, Jed Brophy, Mark Hadlow, Adam Brown, Orlando Bloom, Evangeline Lily, Lee Pace, a další.