Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Jarní Prahu vyzdobí příšerky, podivuhodné postavičky a fanoušci Tima Burtona

Předpokládám, že člověka tohoto formátu není třeba dlouze představovat. Timothy William Burton nastoupil na California Institute of the Arts, sotva za ním zapadla vrátka střední školy. Jak se dočteme v jeho medailonku na nejsledovanější československé filmové databázi: „Prihlásil sa na výukový program, kde sa mu veľmi zapáčilo a v roku 1979 sa stal nadšeným členom týmu Disneyho animátorov. Ale jeho nadšenie a vyhliadky na ideálnu budúcnosť veľmi rýchlo pominuli. Pracovať na plný úväzok ako radový animátor bolo preňho príliš otrocké a málo kreatívne.“ Pak nastaly obtížné začátky jeho režisérské kariéry, v níž se následně objevily např. Frankenwinnie (1984 a 2012), Střihoruký Edward (1990), Batman (1989), Ed Wood (1994), Ospalá díra (1999), Velká ryba (2003), Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005), Karlík a továrna na čokoládu (2005) nebo Alenka v říši divů (2010). Kromě režisérství se ale také věnuje ilustrování dětských knížek, například knižní verze Noční můry před Vánocemi. Další knihou s kresbami a krátkými melancholickými verši je Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories, kterou velmi vyzdvihl list New York Times pro “vystižení bolesti dospívání“. A právě na pořádané výstavě dostanete příležitost nahlédnout do tajných komnat jeho podivínské, nezařaditelné práce, která svět nepřestává překvapovat.

Americký surrealista a jeden z nejoblíbenějších současných režisérů osobně navštíví Prahu u příležitosti zahájení výstavy Tim Burton a jeho svět, která bude od 28. 3. do 3. 8. 2014. Stěny Domu U Kameného zvonu pokryjí stovkami kreseb, maleb, fotografií a skic a zbytek prostoru samozřejmě vkusně doplní sochařské instalace, dle návrhu organizace Art Movement a Galerie hl. města Prahy. To vše samozřejmě pod tichou a ráznou taktovkou spolupráce s kurátorkou Jenny He a Tim Burton Productions.

Tim Burton, zdroj: https://www.facebook.com/TimBurton

Tim Burton, zdroj: https://www.facebook.com/TimBurton

Jak vidíte, do úkolu se zakousl nadšený tým profíků, který hodlá představit celé spektrum Burtonovy čtyřicetileté práce. Fanoušci tak budou moci na výstavě zhlédnout jeho první kreslířské pokusy, některé nikdy nerealizované projekty, filmy z limitované distribuce i slavné loutky z jeho animovaných snímků. „V rámci výstavy budou moci všichni návštěvníci využít například relaxační zónu nebo zhlédnout některý z Burtonových filmových počinů, které se zde budou každý den promítat. Věříme, že na své si tu přijdou dospělí i děti,“ dodává navíc Kateřina Riley, ředitelka zmíněné organizace Art Movement.

Teď už ale k samotnému jádru výstavy. Pražská výstava bude, jak už to máme zvykem, trošku jiná než ostatní ze světové šňůry putování výstavy. Dům U Kamenného zvonu se promění v pomyslné království začarovaného domu a návštěvníci sestoupí do podzemního obsáhlého archivu především Burtonových animovaných projektů, krátkých experimentů i jejich obsáhlé dokumentace. Nadšenci tak mohou sami prozkoumat zdroje, kterými se autor inspiroval. K vidění budou i dosud nikdy nevystavované kresby, malby, skicy, akvarely, koláže i loutky a atmosféru celé expozice dokreslí zajímavá hudba.

Kurátorka výstavy Jenny He k tomu poznamenává: „Jako spoluorganizátorka výstavy v newyorském Muzeu moderního umění a jejich následujících putovních repríz jsem se přesvědčila o vřelém mezinárodním ohlasu svérázné výtvarné a filmové tvorby Tima Burtona. Zcela jasně se ukázalo, že nová, tematicky zaměřená expozice nabídne dosud nepoznanou rovinu přístupu k hodnocení Burtonova ojedinělého tvůrčího pojetí. Filmová fázová animace má v Praze hluboce založené kořeny, přičemž právě Burtonovo zaujetí touto technikou stálo u zrodu jeho umělecké dráhy. Nedokážu si proto představit příhodnější místo pro uvedení výstavního projektu Tim Burton a jeho svět.“ Pro úplnost ještě zmíníme, že dřívější výstavu Tim Burton v New Yorku viděli návštěvníci prvně v roce 2009 a přišlo jich opravdu požehnaně. Stala se třetí nejnavštěvovanější expozicí v historii newyorského Muzea moderního umění – za pět měsíců jejího trvání ji zhlédlo přes 800 000 návštěvníků. Takže co říkáte – nedáme v Praze taky nějaký ten rekord?

Tim Burton a jeho svět

28. 3. 2014 – 3. 8. 2014

Dům u Kamenného zvonu

Staroměstské náměstí 605/13, 110 00 Praha

út–ne 10.00–20.00

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts