Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Petr Hrubeš − Obscura

Petr Hrubeš (ročník 1975), absolvent opavského Institutu tvůrčí fotografie, nastoupil uměleckou dráhu v 90. letech, kdy situaci u nás určoval jednak postmoderní kontext, a jednak nástup digitálních technologií. Petr Hrubeš jako příslušník mladé generace, na rozdíl od zavedených starších klasiků, neváhal po všem tom novém sáhnout. Postmoderna v jeho případě může znamenat třeba konec úzkostlivých obav z komerce a reklamy, zrušení někdejších frontových linií mezi vysokým a nízkým stylem, uměním pro elitu a zábavou pro masy, intelektuálně překomplikovaným formalistním estétstvím a nebezpečně kýčovitou líbivostí. A špičkové zvládnutí řemesla a současných technologií ostatně prokázal jako profesionální televizní kameraman a komerční fotograf. Umělec to ovšem právě proto má dnes těžší. Musí v situaci, v níž platí „Všechno už tu bylo“ a „Tohle umí kdekdo“, přece jen hledat skulinu, v níž se dá zajet na hlubinu nebo dosáhnout osobitého výrazu.

zdroj: http://www.divadloarena.cz

zdroj: http://www.divadloarena.cz

Dá se říct, že Petr Hrubeš si záhy svůj nezaměnitelný styl našel a vypracoval. Fotí portréty. Konkrétních lidí. Nejraději takových, které osobně zná – včetně členů vlastní rodiny. To ostatně není divu – jeho manželkou je Dita Pepe, známá a široce respektovaná fotografka, která se proslavila svými lehce feministicky zabarvenými portréty. Petr Hrubeš aranžuje své figuranty do svérázného prostředí, zjevně typického pro postindustriální Ostravsko. Situace jsou inscenované, teatrálně nasvícené a svou barevností otevřeně provokující. Šokující jsou nejen lehce bizarní postavy v netypickém prostředí, ale i záměrný kontrast mezi odlidštěnou průmyslovou černí, šedí, špínou a pestrou, možná až příliš pestrou škálou barev ozvláštňujících člověka.

Proto se taky aktuální výstava děl z posledních let jmenuje Obscura. Autor chtěl zdůraznit onu temnou stránku světa, jak ji vidí camera obscura, temná komora, přístroj, který pomocí obrazů dobývá z reality to, co sama vyjevit neumí nebo nechce.

Petr Hrubeš, foto: Vladimír Šiler

Petr Hrubeš, foto: Vladimír Šiler

Krajina, jež už ani není krajinou, podivné prostředí, nevzhledné tak, až je svým způsobem krásné. A uprostřed toho – člověk, lidé, skvělí lidé. Je to výpověď o místě, učiněná právě z onoho místa. Je to vyznání, přiznání se k jedinečnosti spojení osobnosti a genia loci.

Výstava ve foyer ostravského divadla Aréna není velká rozsahem, ale dosahem jistě ano – probouzí zájem dozvědět se něco víc o Petru Hrubešovi, Ditě Pepe a dalších fotografech spjatých s Ostravskem, a vůbec o tomto svérázném regionu.

Výstava potrvá do konce března 2014.

http://www.divadloarena.cz/vystavy/vystava-fotografii-petr-hrubes-obscura

www.hrubes.com