Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Please the Trees: „Proč lidi na koncertě jenom pobavit, když bychom je mohli rozsekat?“

Táborská indie-rocková skupina Please the Trees se dostává stále do širšího povědomí a jejího frontmana, Václava Havelku, více a více fascinuje fenomén šílenství. Pakliže jste fanoušky alternativní muziky a nebojíte se nepříčetných individuí, zbystřete zrak nad datem 14. února, kdy kapela odehraje svůj koncert v ostravském klubu Parník.

Budeme-li chtít nějak charakterizovat hudbu kapely Please the Trees, jen stěží tak učiníme skrze jednu jedinou škatulku. Mnohem více nám napoví, zmíníme-li si jeden z jejich vzorů: Neila Younga. Jako tento kanadský hudebník, i Václav Havelka vychází předně z písničkářské tradice. Avšak stejně, jak se Young ochotně pouští se svou skupinou Crazy Horse do vod grunge, tak také i Please the Trees mají velikou slabost pro „hluk“  přehulených kytar.

A zdá se, že kapela si svůj směr zvolila velice dobře. Please the Trees již vydali tři úspěšné studiové desky – Lion Prayer, Inlakesh a naposled v roce 2012 album A Forest Affair. Posluchačská základna se neustále rozrůstá; kapela odehrála několik úspěšných turné v zahraničí a mimo jiné též vyhrála cenu Anděl v kategorii alternativní hudba. I ostravské publikum mělo možnost již Václava Havelku a spol. vidět naživo – mimo jiné na předminulém ročníku festivalu Colours of Ostrava a dokonce i na přidruženém Festivalu v ulicích. Please the Trees tehdy zněli výtečně – alternativnost, která však po většinu času nijak nerezignovala na melodičnost; pomalé melancholické písně se vyváženě střídaly s rychlejšími kusy; přehulené kytary, jejichž chrčení bylo stále v mezích poslouchatelnosti; Havelkovo běsnění, jež díky veliké vzdálenosti pódia nebylo pro diváky dosud ničím nebezpečným.

Na co se však máme připravit nyní – téměř o dva roky později a v malém klubu? Please the Trees rozhodně není kapelou, jež by byla ochotna ustrnout na místě. Havelka vždy otevřeně a ambiciózně mluví o své touze posouvat dále hranice hudby. Rockový koncert musí být jako šamanský rituál, říká. Jak využijí prostoru Parníku? Z kapely se též stalo trio, kdy postupem času odpadli všichni členové, kteří nesdíleli s frontmanem společnou vizi, jakým směrem by se měla kapela ubírat. Nehrozí však takto kapele, že se během své honby za autenticitou stane až příliš nesrozumitelnou? Pakliže jste fanoušky alternativní hudby a chtěli byste vědět, v jakém stádiu šílenosti se právě Václav Havelka a jeho kumpáni právě nacházejí, jistě neváhejte a navštivte 14. února ostravský klub Parník.

Místo konání: Klub Parník, Ostrava
Datum: 14. 2. 2014
Čas: 20.00
Cena: 150 Kč