Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Walter Mitty a jeho tajný život

Ben Stiller a jeho humor nemusí sednout každému. Proto jej také někteří lidé zbožňují, někteří považují za trapáka. V této věci je však nutno zmínit, že je rozdíl mezi Stillerem námezním komediantem (Baba na zabití, Riskni to s Polly, Fotři…) a Stillerem tvůrcem či spolutvůrcem  (Zoolander, Tropická bouře, Starsky a Hutch…). Alespoň já zde vidím velký rozdíl, a mezi Stillerovými tvůrčími projekty shledávám nespornou originalitu a kvalitu. V posledních letech se jeden z nejvlivnějších komediálních herců bohužel objevoval spíše ve várce snímků z první uvedené kategorie. Nyní však přichází se svým pátým režijním počinem a celému světu chce ukázat, zač je toho Stiller.

Již trailery, mimochodem zcela podmanivé, či rozsáhlá reklamní kampaň naznačovaly, že tohle bude trochu jiný film, než na jaké jsme byli od Bena zvyklí. A taky že nakonec je!

Walter Mitty (Ben Stiller) pracuje jako archivář negativů časopisu LIFE, nejdobrodružnějšího magazínu na světě. Život samotného Waltera ale příliš dobrodružný není, alespoň v reálu. Proto hlavní hrdina často uniká do vlastního skrytého světa plného úžasných představ, hrdinských skutků a především… jeho vysněné dívky, spolupracovnice Cheryl (Kristen Wiig). Ztráta políčka č. 25 z negativu nejslavnějšího fotografa na světě Seana O´Connella (Sean Penn) však všechno změní. Walter se totiž rozhodne fotografii, jež se má stát titulní fotografií  posledního čísla milovaného časopisu, vypátrat. A zažije takové dobrodružství, o kterém se mu ani nesnilo…

Zápletka nikterak složitá. Vlastně přemýšlím, kdy jsem naposledy viděl přímočařejší film. Co je však důležitější: marně vzpomínám, kdy jsem naposledy viděl tak nádherný film, a to jak obsahem, tak formou.  To, že je Stiller velice dobrý ve vizuálu, bylo poznat již v Tropické bouři. To, že je však králem vizuálu, to bylo nepředvídatelné. Opravdu jsem si v kině říkal: „Vždyť on je  lepší než Snyder!“ Tak cool záběry a nápadité scény (nástup do vrtulníku, kontrola na letišti, fotbálek…), podtržené výtečným soundtrackem jen tak neuvidíte. Zde plynule přecházíme k druhé silné složce snímku. Převážně písničkový hudební podklad byl vybrán s chirurgickou přesností a s obrazem koresponduje v každém políčku. Namátkou mohu říct, že příznivci Bowieho či Arcade Fire si přijdou rozhodně na své.

Co se hereckého obsazení týče, není prakticky co vytknout. Hlavní představitel ztvárnil postavu outsidera velice civilně, a i když je divákovi Waltera hlavně zpočátku příběhu několikrát opravdu líto, nejedná se ze Stillerovy strany o žádné prvoplánové chudáčkovství. Kristen Wiig je ve své roli tak milá a laskavá, že nebudete mít problém uvěřit tomu, proč se hrdina zamiloval právě do této ženy. Za zmínku jistě stojí i Adam Scott v roli tyranského šéfa, kterému byste v průběhu filmu měli chuť asi tak desetkrát pořádně vrazit, a pochopitelně Sean Penn. Přesto, že se o něm v celém filmu prakticky jen mluví, a že se na plátně hmotně objeví všeho všudy na pár minut, i tak je tou třešničkou, na kterou se vyplatí počkat.

Jedinou výtku bych směřoval směrem k obsahu, který je sice opravdu krásný, avšak snad až příliš plochý. Možná, že se jedná o tvůrčí záměr, a možná, že to ani není chyba, ale pokud se tady opravdu cílilo na Oscara, mohlo se z toho všeho vymáčknout ještě o trošku větší poselství. I těch zhruba 110 minut se dalo o nějaký chlup protáhnout, a přidat například ještě jednu Walterovu neobyčejnou příhodu.

Ve výsledku Walter Mitty a jeho tajný život bez debat splnil očekávání, a na poslední chvíli se zařadil mezi nejlepší snímky uplynulého roku. Ben Stiller fanouškům naservíroval oslnivou podívanou plnou skvělých nápadů a dechberoucích scén (nástup do vrtulníku, kontrola na letišti, fotbálek…). A nemyslete si, i tady se člověk  párkrát od srdce zasměje, ale už to zkrátka není jen „o tom.“

V kinech ČR od: 26.12.2013 CinemArt
V kinech SR od: 26.12.2013 Barracuda Movie