Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Měsíc plánuje USA, my míříme na Mars

Ohlédneme-li se do historie divadla, sepsané na jejich oficiálním webu, čeká nás příběh plný zvratů. „Politická obleva přinesla v šedesátých letech také oblevu kulturní, která se ve Valašském Meziříčí projevila tím, že si zde mladí lidé, většinou středoškolští studenti, založili Divadlo poezie, divadlo malých forem MINIMAX a vymysleli krajský festival poezie. (Pak to byl festival Moravský a dnes už je to festival mezinárodní.) Neměli se však kde scházet, tak prohledali městské sklepy a v tom nejhezčím, v zámku Žerotínů, si začali vlastními silami budovat klub mládeže, neboli M-klub.

Valaši letí na Mars, zdroj: http://www.divadloschod.cz

Valaši letí na Mars, zdroj: http://www.divadloschod.cz

Ale když byl klub dokončen, většina z aktérů těchto divadel již odešla studovat na vysoké školy, jiní byli po srpnu 1968 z kultury vypuzeni a ti, kteří zůstali a mohli hrát, na to sami nestačili. Postupně proběhlo několik pokusů, jak M-klub oživit a součástí jednoho z oživovacích procesů byl i pokus o založení divadla, které dostalo jméno Schod.(…) Poprvé jsme s divadlem vystoupili v M-klubu na Silvestra 1973, potom v několika recitačních pásmech v prvních měsících roku 1974 a v květnu se všechno připravovalo na naše první „maloformové“ představení Good by Jimy. Ukázalo se však, že jsme byli netradičním divadlem ještě dřív, než se tento název začal užívat, zakázali nás odpoledne před naší první premiérou.

Na Valašsku se stále něco děje a Valmez, přezdívaný Josefem fabiánem (zakladatelem divadla SCHOD) Valašské Athény, je i dnes líhní nejlepších muzikantů, sportovců a herců. Tak se přijďte podívat. Čeká vás neotřelý humor, ryzí a upřímný jako Valaši sami.

Hrají: Jiří B. Vymětal, Jiří J. Vymětal, Ivana Bublíková, Libuše Rapantová, Olga Grossmannová, Zdenka Ševečková, Tomáš Zahradníček, Richard Šimčík – kapela DROBAND Lubomír Vrátník, Marcel Hulík, Martin Pavelka, Jiří Miklík

Valaši letí na Mars
M-klub 19.00 hod.
Valašské Meziříčí

Headline foto: http://www.divadloschod.cz

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts