Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Nejpopulárnější americká klasika? Velký Gatsby

Autorem světoznámého románu je Francis Scott Fitzgerald, který ho napsal ve svých 28 letech při pobytu na Francouzské riviéře. Děj se odehrává v New Yorku na Long Islandu ve dvacátých letech 20. století, kdy se svět vzpamatovával z první světové války, lidé tak zažívali obrovské uvolnění a hluboko v duších si toužili vynahradit strašnou dobu úzkosti a strachu, kterou měli za sebou. To se odráží v jisté uvolněnosti mravů, okázalých večírcích doprovázených jazzovou hudbou a velké konzumaci alkoholu.

Vypravěč Nick Carraway přijíždí na Long Island, kde bydlí také jeho sestřenice Daisy, aby si vydělal nějaké peníze na burze. Zanedlouho zjistí, že za souseda má záhadného milionáře, který je opředený mnoha tajemstvími. Při návštěvě své sestřenice vidí, že její manželství není příliš šťastné, a že ji Tom podvádí se ženou jménem Myrtle, která je vdaná za majitele autoopravny. Jednoho dne Nick obdrží pozvánku na večírek svého tajemného, bohatého souseda, kde se s ním seznámí (což dá velkou práci) a začíná poznávat, kdo ten muž, o kterém kolují pouze samé legendy a mýty, ve skutečnosti je. Gatsby o sobě prohlašuje, že je z bohaté rodiny a po smrti rodičů zdědil velké jmění, že studoval na Oxfordu a řadu dalších historek. Nick ovšem v průběhu času rozplétá klubko jeho záhadného života a přichází na to, že to tak úplná pravda není. Kromě odkrývání jeho životního příběhu také zjišťuje, že Gatsby a Daisy dříve tvořili pár, ale rozdělilo je rozdílné společenské postavení a válka. Během odloučení se Daisy provdala za Toma a myslela, že Gatsbyho už nikdy neuvidí. Nick jim umožní ve svém domě setkání a láska mezi nimi se opět rozhoří plným plamenem. Ovšem osudový zvrat nastává po konfrontaci Gatsbyho s Tomem, kdy zmatená Daisy usedá za volant Gatsbyho automobilu. Co se stane a jaké následky to nakonec vyvolá?

F. S. Fitzgerald oplývá neskutečným darem, a to je schopnost dokonalého popisu, kdy postavy před vámi vyloženě ožijí a vy jste vtaženi do atmosféry dvacátých let 20. století. Charakter postav je precizně vykreslen. Je vám umožněno nahlédnout do života vyšších vrstev a ukázáno, že pod slupkou přepychu je i hniloba. Román dozajista postupně graduje a na to, jak klidně začíná, tak neočekávaně a grandiózně končí. Síla lásky z knihy jen čiší, co všechno je schopen udělat Gatsby pro svoji Daisy je neuvěřitelné. Gatsby je velký především svým velkým srdcem. Dostal se z chudiny na úplný vrchol, ale charakterem nikdy nezapadl. To je stěžejní moment díla. Nechte se unést dobovou atmosférou, láskou a velkou cílevědomostí Gatsbyho.

Název: Velký Gatsby
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Nakladatelství: Leda, 2013