bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

,,PERSONAL BEST FOR LEICA“

Headline foto: http://www.lgp.cz

Leica Gallery Prague představuje tvorbu ELLIOTT ERWITTA –  jednoho z největších současných světových fotografů.

Tento renomovaný americký fotograf ruského původu se narodil 26. července 1928 ve Francii, odkud v roce 1939 emigroval s rodiči do USA. Během studia si v Hollywoodu přivydělával vyvoláváním portrétů filmových hvězd, čímž započal kariéru profesionálního fotografa. Již ve svých 25 letech se stal členem světové agentury MAGNUM Photos. Na konci 60. let byl jejím prezidentem. Pracoval jako nezávislý fotograf pro magazíny Collier ́s, Look, Life, Holiday atd. Byla to zlatá doba ilustrovaných časopisů. Od 70. let se přidává také filmová tvorba. Pro řadu reklamních a novinářských agentur pracuje doposud.

Proslavily ho především černobílé fotografie plné jemného humoru a nadsázky, na kterých zachycuje nejen prominentní osobnosti, ale i absurdní situace z každodenního života. Pro sociálně laděné fotografie z různých koutů světa je tolik charakteristický a typický právě jeho jemný humor.

Výstavní cyklus s názvem PERSONAL BEST FOR LEICA je osobním výběrem pana Elliotta Erwitta pro účely výstavního cyklu, který by měl putovat po všech Leica galeriích. Elliott Erwitt  se zde pokusil v rámci 50 snímků prezentovat svoji tvorbu tak, že je přehlídkou reprezentativní a autor si za ní stojí.

Výstava jde přísně chronologicky. První fotografie je s datací 1946 a poslední padesátá je z roku 2003. Vlastně bez tří let je to 60 let jeho tvorby. Při pohledu na první a poslední snímek zjistíme, jak je jeho tvorba naprosto neuvěřitelná po celých téměř 60 let. Výběr fotografií je o to zajímavější, že poprvé byl takto vcelku představen návštěvníkům fotofestivalu photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem a od té doby putuje po všech Leica galeriích. Do Prahy přišel tento výstavní cyklus ze Salzburgu.

E. Wrwitt, zdroj:http: //photoslaves.com/elliott-erwitt/  E. Erwitt, zdroj: http://photoslaves.com/elliott-erwitt/  E. Erwitt, zdroj: http://photoslaves.com/elliott-erwitt/

Erwittova tvorba bývá hodně přirovnávána charakteristikou k Henri Cartier Bressonovi. Jsou to totiž takoví ti tvůrci správného okamžiku. On má ve svých fotografiích neuvěřitelnou dávku nadhledu a ironie. U jeho až groteskních fotografií se divák usmívá. Elliotta Erwitta proslavil fotografický humor a nadsázka. ,,Je to prostě druh životního postoje a způsob, jak se na věci dívat, ale doufám, že je to jen malá část toho, co dělám.“

Na počátku kariéry ho ovlivnily první italské poválečné filmy, velký vliv měly realistické filmy a H. C. Bresson, což je podle něj zlatý standard ve fotografii. Jeho přátelství a jeho práce pro něj byly velmi důležité. Dále lidé jako Atget, Doinaux, Kertezs atd.

Velmi silně je v Erwittově tvorbě zastoupen motiv psa a jeho pána. ,,Fotografování psů začalo tím, že jsem měl sám psa. Fotím vše, co je kolem. Když mi bylo 16, měl jsem psa, tak jsem fotil svého psa. Ale to je už hodně dávno, toho psa už nemám. Měl jsem od té doby spoustu jiných. Ten poslední mi odešel do nebe asi před rokem. Takže teď jsem v takovém mezitím období.“

Pomáhal také Josefovi Koudelkovi publikovat jeho fotografie – Invazi Československa v roce 1968. Zařídil, aby jeho fotky v těch bouřlivých dnech vyšly. Byl tehdy prezidentem agentury Magnum a měl možnost je zveřejnit. Samozřejmě ne pod jeho jménem kvůli tehdejší situaci. Při shlédnutí fotografií mu bylo jasné, jak jsou důležité. Proto zařídil vynesení negativů a pak je vytiskli. Vyšel z toho tehdy velký článek. Z fotek udělali animovaný film, který se vysílal na CBC. Pak Koudelku dostali ven. ,,Stal se důležitým fotografem a mým velmi blízkým přítelem.“

U příležitosti výstavy je v nabídce několik kusů speciální publikace ,,Elliott Erwitt XXL Special Edition“, kterou vydalo prestižní nakladatelství umělecké literatury teNeues. Prodejné jsou také všechny exponáty.

Výstava je k vidění od 8. 11. 2013 do 9. 2. 2014 v Leica Gallery Prague.