Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Dvanáctý ročník Pod Parou vsadil na starou dobrou klasiku

Headline foto: Oficiální facebook festivalu

Srpnové pařáky, vychlazené pivo a punková hudba? Řeč není o ničem a nikom jiném než festivalu Pod Parou. Ten i letos hodlá do malého městečka na západě Moravy pozvat známé osobnosti punkové scény, aby na tři dny oblehly Moravskou Třebovou tóny tohoto hudebního stylu.

Je tomu už nějaký pátek, co Pod Parou začal zveřejňovat jména, která ho letos navštíví. Očividně ví, na jakou kartu vsadit, aby to ve fanoušcích vyvolalo ty správné reakce – na osvědčenou klasiku. Pojďme se podívat, jaký hudební koktejl pro nás zatím přichystal.

Toy Dolls – to bude zase úlet

„Nellie the Elephant“, „I‘ve got Astma“, „My Wife is a Psychopath“ a další – ne, to nejsou písničky pro děti ze školky, ale názvy hitů britských punkových podivínů Toy Dolls (i když pravdou je, že častokrát do těch dětských zpívánek nemají daleko). Minulý rok pořádně rozdivočili dav v Trutnově a letos se chystají na pořádnou show do Moravské Třebové. Poslední album vydali v roce 2012 a nese název The album after the last one, takže je vidět, že Toy Dolls berou po těch letech hudbu stále s humorem a i po těch letech (založeni byli v roce 1979) nás to pořád baví. Právě neobvyklost a pořádná ulítlost jak v hudbě, tak i co se image týče, dělá z Toy Dolls to, čím jsou.

zdroj: www.podparou.cz

zdroj: www.podparou.cz

Cock Sparrer – hlas pracujícího lidu

V roce 2012 oslavila tato streetpunková kapela své 40. výročí a neusíná na vavřínech ani teď. Cock Sparrer jsou zkrátka legendou. Navíc je zajímavostí, že zakládající členové Colin McFaull, Mick Beaufoy, Steve „Burge“ Burgess a Steve Bruce fungují v kapele dodnes, což se u tak dlouho žijících kapel zas tak často nevidí. Na své si u těchto chlapíků přijdou spíše zastánci melodičtější linky punku, která je neodpojitelnou součástí hudby Cock Sparrer. Nejedna kapela a člověk se zhlédl v jejich textech, neboť  hlavní roli má většinou pracující třída, ze které vzešli i naši muzikanti.

The Carburetors – vítr z Norska

Carburetors jsou u nás už pečení vaření. Nejen, že jsme je mohli vidět na stagi Pod Parou nějaké to léto zpátky, ale v minulém roce obráželi tito Norové i české kluby. Pravdou je, že se dají poslouchat znovu a znovu a jejich show plná ohňových efektů a flašek od whisky snad nikdy neunaví. Carburetors tak budou opět zajímavým zpestřením po všech stránkách.

zdroj: www.podparou.cz

zdroj: www.podparou.cz

Poměrně velkým překvapením je britská post-punková kapela Killing Joke, která se právem pokládá za vůbec jednu z nejvlivnějších skupin tohoto osobitého stylu. K jejich kořenům se hlásí taková jména jako například Nirvana či Nine Inch Nails. Další klasikou jsou Angličani Buzzcocks, kteří se potulují po punkové hudební scéně už od roku 1976. Jejich hity dostály několika předělávek od slavných kapel. I tato skupina se vyznačuje melodickou linkou. Zajímavostí je, že na tento rok připravují vydání nového alba. Minulý týden festival zveřejnil, že se dostaví i Mexičani Acidez, což bylo taktéž překvapením, neboť den před zveřejněním této zprávy hráli v pražském klubu 007. Na své si u Acidez přijdou zejména ti, co mají v oblibě trochu tvrdší tóny, říznuté hardcorem.

Kromě těchto velikánů jsou potvrzená jména králů psychobilly Mad Sin a The Meteors, či amerických pankáčů Total Chaos. Hardcorovou scénu i letos budou prezentovat Agnostic Front, které jsme mohli na Podpáře vidět minulý rok.  Ani o ženy nebude nouze, neboť přijedou Vice Squad v čele s kráskou Beki Bondage. Nesmíme opomenout ani známé Anti-Pasti, či ska punkové Voodoo Glow Skulls. Mezi český doprovod se již tradičně zařadí N.V.Ú, SPS, E!E, Konflikt či Houba.

Zatím probíhá druhé kolo předprodeje, ve kterém lze lístek koupit za 800 Kč, a to přes formulář na oficiálních stránkách festivalu. Popřípadě pokud se chystáte na jeden z koncertů kapel N.V.Ú. a Werglův Pjos, tak lze zakoupit vstupenky i tam.

Datum: 31.7. – 2.8. 2014

Oficiální web festivalu

Oficiální facebook festivalu

Killing Joke zrušili své vystoupení na festivalu. Místo Killing Joke vystoupí Skindred. 

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook