Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

KNIHA, KTERÁ NEJVÍCE OVLIVNILA MŮJ ŽIVOT

Řada lidí podle mě nevidí ten skrytý význam, a pokud ano, tak jsou tak racionálně smýšlející, že je ten děj nemusí zasáhnout. Já si ale myslím, že v dnešní době trocha pohádkovosti rozhodně neuškodí. Na všechno se nemůžeme dívat pouze racionálně, samozřejmě chápu, že dnešní svět takový je, ale můžeme také číst srdcem, a o to jde v této knize především.

Hlavním hrdinou je mladý pastýř Santiago, kterému se dvakrát po sobě zdá stejný sen o nalezení pokladu. Rozhodne se tedy vykonat dlouhou pouť k jeho naplnění. Cesta k jeho uskutečnění je ovšem dlouhá, plná překážek a nejistoty. V podstatě jde o jakýsi vnitřní boj mladého muže, který sám se sebou svádí. Nejde za pouhou fantaskní představou? Ptá se sám sebe. Santiago se setkává se znameními, která ho navádějí k jeho pokladu. Dojde až k pyramidám, kde má být poklad zakopán, ale nic nenalezne. Je okraden lupiči, kteří se mu vysmějí. Od jednoho z nich se dozví, že měl tentýž sen o pokladu, který viděl zakopán ve Španělsku u kostela, ovšem není tak bláhový, aby se ho vydal hledat. Santiago vše pochopí a vrací se domů. Klíčová je právě cesta, kterou pastýř vykoná, protože v ní se naučí mluvit se svým srdcem, překoná řadu překážek a najde svou osudovou ženu. Jde o jakýsi osobní příběh, který by nebyl naplněn, kdyby se pastýř svého snu vzdal.

V životě nás potká řada věcí, které nám přijdou zbytečné či bolestné, a byli bychom radši, kdyby se vůbec nestaly. Naříkáme, proč se to děje zrovna nám? Ovšem ony mají svůj důvod. Přetváří nás k lepšímu. Stáváme se chápavějšími, rozumnějšími, dokonalejšími. Vedou nás k životní moudrosti. Nesmíme závidět a chtít žít sen někoho jiného, my musíme žít pro své vlastní sny. Pokud člověk ztratí sny, tak vlastně přestává být člověkem. Snít je specifická lidská schopnost.

Nejdůležitějším motivem knihy je právě uskutečnění vlastního snu. Celý román se nese v hesle: „Když něco chceš, celý vesmír se spojí, abys toho dosáhl“. Ze své zkušenosti mohu říct, že je to pravda. Pokud si něco hodně přejeme, po něčem neskonale toužíme, tak se to většinou i stane. Stačí mít víru. Věřit v to, že to není nemožné a že se to stane. Člověk by měl tedy opravdu dávat pozor na svá přání, protože se mohou kdykoliv splnit. Dá se říct, že všichni jsme takovým Santiagem, poutníkem na cestě našeho života. Jedním z dalších silných prvků, který se zde vyskytuje, je láska. Právě při své pouti objeví mladý pastýř to nejcennější, a to Fatimu, do které se zamiluje. „Když člověk miluje, je všechno ještě smysluplnější“. Láska je dar a právě láska dává našemu životu smysl. Pokud tedy budeme ve svém životě milovat a půjdeme za svým snem, tak náš život bude naplněn. Nebojte se tedy a učiňte první krok za svým snem!