Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Kolik znáte českých nakladatelství?

Když jsem se nad otázkou počtu českých nakladatelů zamyslela, napadla mě jen ta nejznámější jména – Albatros, Mladá Fronta, Fragment, Motto a nakladatelství, jejichž knihy recenzujeme – CREW, HOST Brno, Jota, Academia, Melvile. A dál už byla tma. Člověk by řekl, že český trh je malý a o moc víc už jich stejně nebude. Omyl. Jen při otevření přehledu firem registrovaných vyhledávačem seznam.cz najdete 19 nakladatelů a vydavatelů v sekci dětské literatury, 6 nakladatelů esoteriky, 92 vydavatelství zaměřených na odbornou literaturu, 5 nakladatelů ekonomických knih, 43 vydavatelů náboženské literatury a 68 vydavatelů učebnic a skript. Jenže tady mohou být údaje propojené. Takže kam se obrátit dál? Strýček Google se se mnou pustil do bedlivého pátrání a objevil stránku http://vvk.cuni.cz/old/metodik/naklad/index.html, kde jsem naprosto ztratila odvahu nakladatelství přepočítávat. Ostatně, pokud vás to láká, koukněte se sami, předpokládám, že určitě překročíte stovku. Co o nich ale víme? Pojďme nahlédnout do historie alespoň některých z nich a zkuste uhádnout, o která nakladatelství se jedná.

1. Nakladatelství vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Jedno z předních českých nakladatelství vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. Získalo několik ocenění Magnesia Litera, Slovník roku a dalších. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

2. Pražské vydavatelství, pojmenované po jednom z českých hradů, vzniklo roku 1934. Se svými zhruba 80 tituly ročně se řadí mezi dvacítku největších českých nakladatelů. V řadě tematických oblastí – v historii a literatuře faktu, ve filosofii a teologii, v beletrii, zahrnující jak prózu, tak poezii, v dárkových publikacích, v kuchařkách a knihách věnovaných otázkám zdraví – se snaží nabídnout vám kvalitní literaturu novou i léty prověřenou. V editorském plánu tak můžete nalézt tradiční série Historica, Studium, Reflexe, Teologie. Vytvořili i edice nové: Velké postavy českých dějin, Dějiny idejí, Dějiny Evropy, Kulturní historie, Krystal, Světová náboženství, Čtení u krbu, Harmonie a Světová próza.

3. V roce 1992 bylo založeno jediné české vydavatelství specializované na jazykové slovníky, učebnice a příručky a na naučné slovníky. Ediční řady slovníků a učebnic v současné době zahrnují 22 evropských jazyků, dále čínštinu, indonéštinu a japonštinu. Jejich slovníky a učebnice vycházejí v průběžně aktualizovaných a doplňovaných vydáních, která představují páteř moderní jazykové literatury v České republice.

4. O rok dříve, 1991, vzniká člen současné desítky nejsilnějších českých nakladatelů. Více než polovinu jejich produkce zastává literatura pro mládež, včetně leporel a populárně naučné literatury. Několikrát získalo ocenění Zlatá stuha nebo Magnesia Litera a s úspěchem proniká také na zahraniční trhy.  Přestože se jedná o poměrně maličké nakladatelství, získalo roku 2010 v soutěži „Nejlepší podnikatel, manažer a firma ČR“ (NPMF) dvě prestižní ocenění Top Czech Quality.

5. Nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy. Je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera od J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nich si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. V současnosti patří do firemní skupiny po boku BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Edika, Motto, Plus, XYZ a v koedičním projektu s ČT Edice České televize široké spektrum mediálních produktů – knih, interaktivních encyklopedií na CD-ROM, audionahrávek a DVD.

 
1- Academia, 2- Vyšehrad, 3- LEDA, 4-Fragment, 5-Albatros Media

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts