bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Melodie tajících rampouchů

Zdroj úvodního obrázku: Oficiální Facebook kapely Sonata Arctica

Do prvomájových průvodů se už hrnout nemusíme, nicméně první květnový den si zaslouží svou oslavu, když už nám dali volno v práci. Ano, ti zamilovaní se půjdou mazlit ven do parku a večer na sklenku červenýho. Pokud ale patříte mezi tu tvrdší sortu lidí, sejdem‘ se večer v pražském Retro Music Hall na koncertu Sonata Arctica!

Dokážete někdo zastavit tok času? Nechápu totiž, jak mohly uběhnout dva roky od vydání Stones Grow Her Name, album v mé mysli stále nové. V pořadí sedmé dílo finských power metalových stálic bylo svým způsobem vnesením čerstvého vzduchu do stálého stereotypu předešlých alb. Byť jsou na některých místech cítit naparfémované popové prvky (Shitload of Money, nemůžu si pomoct), to album jsem si oblíbil. Zvonivé a úderné písně jako Alone in Heaven či I Have A Right se závažným příběhem stále dojímají. To album bylo zkrátka „jiné“.

Sonata u nás naposledy vystupovala na Metalfestu v Plzni 2013. Podle ohlasů šlo o velmi zdařilé vystoupení, nicméně mně a řadě dalších povinnosti nedovolily festival navštívit. Budiž nám to vynahrazeno na koncertě plánovaném na  1. 5. 2014 v Retro Music Hall v Praze, kde by měl každý prožít úžasnou hru světel a zvuků s dávkou nadpozemské metalové zábavy! Arctica přijede se zcela zbrusu novým albem Pariah’s Child, které bude vydáno pod křídly Nuclear Blast 28. března. Jakmile uvidíte vlka na grafickém zobrazení přebalu, dojde vám, že se velikáni opět otřou o své staré koleje.

Opuštěný vlk. Pariah. Vlastně Pariahův potomek. Nová generace, která přináší zpět starý symbol,“ vysvětluje Tony Kakko, hlas skupiny. Se starým symbolem se můžeme těšit na více power a speed metalových prvků, díky kterým si kapelu oblíbily milióny fanoušků po celém světě. Už to nebude pravděpodobně kulometná speedovka jako debut Ecliptica, ale spíše něco jako Winterheart’s Guild či Reckoning Night, kterážto alba patří mezi špičku finského power metalu. Proto bude i toto album očekáváno s velkým zatajeným dechem. Uvidíme, tedy uslyšíme.

A jak si vlastně tvorbu Sonata Arctica představit? Nu…

Projdete tajemnými, kouzelnými dveřmi do jeskyně v zimní finské tajze a uvidíte tam dechberoucí zamrzlou krajinu. Slunce svým žárem ždímá pot ze zmrzlých rampouchů a padající voda hraje zvonivá varhanová sóla. Vzedmoucí se vítr svou silou basů proráží váš žaludek a přesto v jeho hvizdu je slyšet  sólo kytar severského větru. V dáli vyje smečka vlků, bílá jako sníh, a zpívá úžasné příběhy starých dob, dob kouzel a divů. Začnete se třást, po páteři běhá mrazivý chlad. Chlad, nebo úžas? Ne. To je Sonata Arctica. 

Bude se na co těšit. Na úplný závěr opět kradu slova z úst Tonnyho, který nás všechny bratrsky zve:

Ahoj! Už je to chvíle, co jsme byli na turné po Evropě, proto jsem velice rád, že můžu oznámit naši novou tour s novou deskou. Ta vyjde v březnu 2014 a jelikož nechceme plýtvat časem, začátkem dubna vyrážíme na celoevropské turné. Celá kapela se velice těší na to, až vám zahraje některé kousky z nového alba, stejně jako vám představí nového basistu jménem Pasi. Naživo je zvíře – uvidíte… Nashle na jaře! T.“

Václav Rejlek

Václav Rejlek

Student 3. lékařské fakulty a zpěvák kapely Thenemis, ve volném čase (jehož je málo, tak málo) literatuře se věnující.

More Posts