bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Nejlepší knihy v Čechách za rok 2014

Cílem těchto cen je propagace a vyzdvihnutí kvalitní literatury konečným spotřebitelům, tedy čtenářům. Ať už se jedná o literaturu prózy, poezie, o překladatelské činnosti či jiné obory sdružené s knižním průmyslem, cíl je u všech stejný – umožnit lidem se lépe orientovat na přehlceném a nepřehledném knižním trhu. Život je vskutku krátký na to, aby mohl člověk přečíst všechny (dobré) knihy na světě, tak proč ztrácet čas s brakovou literaturou?

Ceny se udělují od roku 2002 a za ta léta můžeme vyjmenovat několik desítek úspěšných titulů ve výše zmíněných odvětvích. Říká Vám něco například Rybí krev od Jiřího Hájíčka, kniha roku 2013? Či vítěz této kategorie za rok 2012, Lucemburská zahrada od Michala Ajvaze? Dost možná právě tato díla, či jiné tituly vyhlášené prostřednictvím České televize, Vám doma odpočívají v knihovničce.

Porota, která ocenění uděluje, se skládá z bezmála 300 oslovených lidí pohybujících se v literární branži – od knihkupců a knihovníků až po historiky a kritiky. Ti následně vybírají v devíti kategoriích, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Samotné nominace a archivy knižních ocenění z let minulých můžete zhlédnout na stránkách http://www.magnesia-litera.cz. Slavnostní vyhlášení cen Magnesia Litera 2014 proběhne v přímém přenosu na programu České televize 8. dubna.

Prestižní ocenění přináší satisfakci i samotným autorům – momentální finanční prémie spojená s hlavní cenou je 200 000 korun. Přesto hlavním přínosem zůstává několikanásobné zvýšení prodejů. Nehledejme v tom po vzoru Čechů závist – literatura je obzvláště v tuzemsku velkou součástí kulturního dědictví a můžeme se pyšnit repertoárem úspěšných českých spisovatelů, které v zahraničí hledají marně.

Václav Rejlek

Václav Rejlek

Student 3. lékařské fakulty a zpěvák kapely Thenemis, ve volném čase (jehož je málo, tak málo) literatuře se věnující.

More Posts