Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Servírujeme dietní program pro masožravce, dobrou chuť.

Stal jsem se zajatcem svých chutí. Jsem schopný na posezení vypít pár piv, dát si skvělé utopence s chlebem nebo velmi chutný steak, chipsy a pak ještě po příchodu z restaurace  vyluxovat svou ledničku. Můj životní styl se stále a velmi rád na mně podepisuje.  Mám chudé tělo se sexy pneumatikou kolem pasu. V práci samé stresy, které zaháním čokoládou, brambůrky… Jak mi po nich je dobře! Co na tom, že mám vyšší tlak, než bych měl mít. Trošku cholesterolu v krvi taky nevadí.

Stop! Jaká mě čeká budoucnost? Cukrovka, ucpání tepen, infarkt? To se mi moc nelíbí. Nelíbí se mi ani diety. Protože jídlo mám opravdu moc rád, extáze, kterou ve mně vyvolává, je tak blažená. Takže hladovět odmítám.

Naštěstí už existují poradci, kteří Vám radí jak si užít jídlo, shodit pár kilo a hlavně cítit se fit! Velmi dobrý rádce je knížka Jídlo na prvním místě od Dallas a Mellisy Hartwigových. Velmi dobře vysvětlují, co se v mém těle děje, když si dám pořádné sousto, a jak tělo vlastně funguje.

Autoři knihy barvitě líčí, jak geniálně s námi manipulují obchodní řetězce a výrobci potravin, kteří nám prodávají, nabízejí čistou chemii, kterou nám servírují jako zdravou a velmi chutnou mňamku. Tyto dobrůkdy umí velmi šikovně omámit mozek, vždyť slaninové chipsy jsou více slaninové než samotná slanina! Jak to? Jaképak používají pomocníky? Já mám slaninu tak moc rád!  Proč v pohodě si dám kilo slaninových chipsů a mám pak ještě celkem hlad a proč prostě nedokážu sníst jen tak na posezení kilo slaniny? Kilo je přece kilo. Jenže naši chemici nám pěkně oblbnou hlavičku.  Tvoří z nás závislé na jejich chutích a výrobcích, které tělu nic jiného než kalorické bomby nepřinesou. Zatímco slanina mě celkem dobře a na dlouhou dobu zasytí a rozhodně jí nesním celý kilogram.

Knížka podává skvělé rady v oblasti výživy, jak během 30 dnů docílit toho, že budeme mít hormony v lepší rovnováze. Možná něco málo shodíme, ale především budeme se cítit fit a budeme plní elánu. Program Whole30 je přitom tak sympatický, protože stojí na surovinách jako je maso, zelenina, ovoce a vajíčka. Ano, vzdáme se po tu dobu alkoholu, sladkostí a dalších chemických přísad.

Argumenty proč změnit návyky, jsou zcela logické. Autoři použili při vysvětlování tajů jídla selský rozum. U většiny diet je nutné počítat i tu poslední kalorii. Nic nevážíte, nepočítáte, necháte jen tělo říkat, co chce. Samozřejmě musíte se vyvarovat chemických rádoby jídel, ale během 30 dní, máte možnost 8 dní zhřešit a to se mi zdá fér.

Program Whole30, který je představován v knize Jídlo na prvním místě je postaven na logice, lékařských a vědeckých výzkumech a především na letité praxi autorů. Je to sympatický návod, jak zkusit změnit svůj životní styl. Nastartovat svůj metabolismus a dát tělu, co si opravdu zaslouží.

Jídlo na prvním místě, nešiďte se! Jste to, co jíte. Na tohle nesmíte zapomenout. Nechcete být přece chodící Ečko? Proto:

Jídlo na prvním místě

Dallas a Melissa Hartwigovi

nakladatelství: Jan Melvil publishing, 2014

brožovaná, 336 stran, 329 Kč.