bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

A peklo vzhůru nohama obrátí se…

Je to již řada let, co Dan Brown prolomil ledy dospělých čtenářů románem Šifra mistra Leonarda, podobně jako to dokázala Rowlingová u dětí s Harry Potterem. Zakousnete-li se do tohoto thrilleru, rázem pochopíte, proč zasáhl srdce čtenářských mas. Brown kombinuje historii a futurismus, symboliku faktů i fikce – vše v tak unikátní směsi, že jeho knížku jednoduše z ruky neodložíte. Ano, někomu se to možná příčí, někdo jeho díla označuje za „brakovou“ literaturu vystavenou vyloženě na zkonstruovaných konspiračních teorií, které mají do pravdy daleko. Oni ale nikdy nenapsali takovou literární bombu.

Šifra či Andělé a démoni se zaobírají historickou symbolikou. Jakoby někdo chtěl už tenkrát, v dávné minulosti, napovědět někomu v budoucnosti – čili naší současnosti. Je těžce nepravděpodobné, že by si ukrytých vzkazů všímali vědci až dnes. Proto jde Inferno jinou cestou. Někdo ze současnosti vkládá symboly do významných děl minulosti. A tím dodává příběhu úplně jiný rozměr. Ač oboje zmíněné knihy byly skutečně na hony vzdálené realitě, Inferno nás provede příběhem, který by se mohl se slušnou šancí naplnit.

Náš starý známý profesor Langdon opět zažívá neuvěřitelné dobrodružství svého neuvěřitelného života. Tentokrát v doprovodu jiné pohledné slečny (jak už to bývá zvykem) – lékařky Sienny – putuje ve stínu Alighieriho Božské komedie labyrintem hádanek hlavního antagonisty. Florencie, Benátky, Istanbul. Kdo jste ta místa navštívili, máte neuvěřitelný bonus. Jakmile budete číst o známých pamětihodnostech, na které jste mohli popatřit svůj zrak, mráz po páteři bude konstantním pocitem.

Přesto si dokážu představit jistá rozčarování, která ohledně novinky panují mezi kluby čtenářů. Některé z postupů a událostí jsou samozřejmě přitažené za vlasy a nereálné, nicméně když jenom lehce přimhouříte oko, přisoudíte tomuto dílku vysokou dávku realističnosti. Byť jsem při předešlých románech snad díky své nevzdělanosti byl vysoce naivní a uvěřil lecčemu, zde s tím takový problém nemám. Protože celá morbidní myšlenka je tak jednoduchá…

Dan Brown stihl za svých bezmála 50 let života vystřídat mnohá povolání. Komponista anebo hudebník, učitel angličtiny a španělštiny. Avšak nakonec zvítězila láska ke knihám – spisovatelství. A nikdy nepocítil nedostatek námětů. K jeho obsesi hádankami a kryptogramy přispělo významnou měrou domácí prostředí, kde nebylo o hry stylu hledání pokladů nikdy nouze. Výsledkem mu budiž titul jednoho z nejprodávanějších autorů, jehož díla byla přeložena do 52 jazyků.

Nicméně jeho asi největší slabinou je neustálý balanc na miskách vah mezi realitou a fikcí. Bodem k dobru mu může být, že se nesnaží čtenářům vštěpit morální dikci ve svých dílech. Byť jisté kruhy se vůči němu silně ohrazují, Brown se snaží spíše otevřít oči masám a zahájit širší debatu. Ať už se taková debata týká křesťanské církve, tajných vládních organizací, skupin elitních hybatelů světa nebo výstředních géniů. Kolik věcí je našim zrakům skryto?!

               Cesta textu překvapivě připomínala točitou stezku na hoře Očistec vstříc ráji. Symbolog Langdon okamžitě poznal, že se jedná o symetrickou pravotočivou Archimédovu spirálu. Neunikla mu ani skutečnost, že počet závitů od prvního slova, Ó, k poslední tečce, je důvěrně známé číslo.

               Devět.

               Se zatajeným dechem začal maskou pomalu otáčet a číst text, který se vinul po jejím vnitřním povrchu a postupně se přibližoval ke středu.

               „Ta první sloka je Dante, prakticky doslova,“ prohlásil. „,Ó vy, kdož zdravě myslíte a jasně, vnímejte poučení, které skryto je pod závojem veršů divné básně.

Jak bych tedy tuto nadupaně se tvářící novinku zhodnotila? Pokud jste chtěli literaturu faktu, berete takové knihy jako průvodce po florentských či istanbulských ulicích nebo nedejbože chcete odkrýt špínu pod tajemstvími před vámi léta ukrývanými, vybrali jste si špatně. Brown je také jenom člověk. Pokud chcete znát jiný úhel pohledu na běžné symboly, pokud se chcete bát a třást, prosedět týden s knihou v ruce a nadšeně hltat stránky a jednoduše odpočívat, pak neexistuje nic lepšího.

Nejen, že je téma zpracováno tak fantasticky. Kniha se čte de facto „sama“ díky rozdělení příběhu do krátkých kapitol, které vám umožňují udělat přestávku a odskočit si na záchod. A jako přidanou hodnotu si můžete lámat hlavu nad některými hádankami v obrazovém provedení, stejně jako jste na to zvyklí z předešlých titulů.

Tohle je napínavý thriller megalomanských rozměrů. Lepší než cokoliv, co uvidíte po večerech v televizi. Tohle vás donutí přemýšlet, vyrazí vám to dech a obrátí myšlení naruby. Uvědomíte si, že se tu přes všechnu fikci skrývá v knize poselství. Poselství tak temné a přesto jednoduché, až se z toho tají dech. Projdete žárem pekelným a na konci se potkáte se samotným Luciferem. Přesto nezoufejte, neboť tu vyšli jsme a zřeli jsme zas hvězdy.

 

Inferno (2013)

Brown Dan

Nakladatelství ARGO

424 stran, vázaná

Doporučená cena: 448 Kč

Václav Rejlek

Václav Rejlek

Student 3. lékařské fakulty a zpěvák kapely Thenemis, ve volném čase (jehož je málo, tak málo) literatuře se věnující.

More Posts