bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Co číst v srpnu?

List The Guardian, tak jako každý rok, i letos uvádí svá doporučení na léto pro milovníky psaného slova. Snad trochu netradičně se štafety ujali světově známí autoři, zejména britští. K čemu nás jejich učené hlavy tedy nabádají?

Například spisovatelka Rachel Joyce, známá u nás pro román Nepravděpodobná pouť Harolda Frye, si bude užívat své volné chvíle s knihou Kate Atkinson – Život za životem. Román se zabývá otázkou, zda-li je možné (a žádoucí) prožívat určité situace znovu a znovu. Pamatujete na nedávno zfilmovaný Atlas mraků Davida Mitchella? Tudíž víte o čem je řeč.

Filozof pesimismu“, jak bývá nazýván John Gray, si bere na svou dovolenou zapomenutou surreální klasiku Richarda Hughse nazvanou Vichřice na Jamaice. Jeho další tip padl na titul Pod kůží od Michela Fabreho. Zde se jedná o mistrně psaný sci-fi psychologický román, zabývající se základní otázkou, co to vlastně znamená být člověkem. Jeho anotace je velmi lákavá, takže být vámi bych neváhal. Do třetice nám Gray odkazuje knihu Adama Phillipse – Stát se Freudem (Becoming Freud).

Říká vám něco finanční katastrofa Dny, kdy se zhroutil svět? Pokud ano, pak i její autor Alex Preston, který nás bude provázet svým vlastním tipem pro letní čtení. Prestonovým souputníkem na dovolené bude kubánský spisovatel Italo Calvino a jeho Neviditelná města společně s Cosmicomics. Následně pro účely výuky kreativního spisovatelství v Paříži bude Preston znovu pročítat Perecův titul Život – návod k použití a Věci.

O generacích čínsko-amerických žen nám vypráví debutový román Kathryn Ma – Rok, kdy nás opustila (The Year She Left Us). Na tuto a další knihu, Euphoria od Lily King, se nejvíce těší spisovatelka Curtis Sittenfeld. Na našich pultech se skví její romány jako Muž mých snů či Přípravka. Ach ano, a nesmíme zapomenout na Middlemarch od autorky George Elliot, který Sittenfeld, jak přiznává, ještě nepřečetla.

Asi ne všechny autory a tituly zde uvedené znáte. Ale věřím, že některá z těchto doporučení vám dokáže navodit tu správnou, ničím nerušenou, odpočinkovou letní atmosféru. Stačí jim jenom dát šanci a osvítit tak svou fantazii.

Václav Rejlek

Václav Rejlek

Student 3. lékařské fakulty a zpěvák kapely Thenemis, ve volném čase (jehož je málo, tak málo) literatuře se věnující.

More Posts