bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Lubomír Zeidler / Z malířského díla /

Po výstavách osobitých malířů Vladimíra Hanuše a Ivo Švorčíka pokračuje náchodská galerie ve svém úsilí představit veřejnosti další zajímavé osobnosti širšího regionu výstavou Lubomíra Zeidlera.

Lubomír Zeidler byl originální malíř, bohužel prakticky neznámý. V závěru 50. let udělal vše, aby se mohl stát profesionálním výtvarníkem. I když zkoušky na UMPRUM úspěšně složil, pro svůj třídní původ nebyl přijat. Po dlouhá desetiletí pěstoval svůj malířský zájem pouze v soukromí.

Krajina, přírodní prostředí obecně a les především určovaly jeho vztah ke světu i k pojetí výtvarné tvorby. Vytvořil si zvláštní svět, v němž zvláště vegetace byla jeho pravou radostí – duševním prostorem. Stromy, houštiny, stinná lesní zákoutí a v nich ptactvo, tajemství lesních interiérů, romantická básnivá představivost a antické mýty byly zdroje jeho kulturně-přírodní mytologie člověka a přírody.

foto: Eva Jakubcová  foto: Eva Jakubcová  foto: Eva Jakubcová

Od 70. let ztvárňoval tajuplný, rozumem ne zcela uchopiltelný a zvládnutelný prostor. Cítíme, že jeho lopotná lidská i malířská pouť směřuje ke světelnému zdroji jeho vlastního pojetí a výkladu – prazákladu jeho tvorby.

K výstavě vyšel i katalog Lubomír Zeidler / Z malířského díla /

ochoz Galerie výtvarného umění v Náchodě
do 31. srpna 2014
otevřeno denně kromě pondělí, 9–17 hodin