Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Muž jménem Ove a Jan Vlasák

Je protivný, znuděný svým životem a nic ani nikdo mu není dost dobré. To je muž jménem Ove. Zemřela mu žena, sesadili ho z nejhlavnějšího místa domovního správce a on si říká, proč vlastně jsem na tomto světě? Rozhodne se, že s ním skoncuje. Nač taky žít, když lidi jezdí autem kde nemají, kola si nedokážou uklidit tam kam patří a spí do pozdních dopoledních hodin? V jakém světě, že to Ove přebývá? Pro jiné malichernost, pro Oveho životní styl. Vše musí mít přesnost a řád! Rozhodnutí padlo, teď ještě jak to provést? A neotočí se ten nahoře k němu znovu zády? Pokud chcete znát odpověď musíte si poslechnout Oveho audioknihu.

Postupně se v příběhu dozvídáme Oveho minulost od dětských let až doposud, kdy ho život přestal bavit, ale i nejasnou budoucnost a zjišťujeme, že on to není takový bručoun, jak se všichni myslí. Posluchač je svědek Oveho proměny z dědka v milého staříka, přesto ta změna není tak totální, že by hlavní protagonista přišel o svůj nedůtklivý šmrnc.

Dřív než kniha, se mi do ruky dostala audiokniha Muž jménem Ove. Byla to má knižní posluchačská prvotina a už vím, že jsem si vybrala správně. Příběh postaršího muže, který pro urážku nejde daleko je velmi poutavý, chvilkami smutný, ale stále převažoval úsměv na tváři. Na starost předčítat knihu dostal známý herec Jan Vlasák a nemohlo to dopadnout lépe. Jeho hlas se k Ovemu skvěle hodí a knihu vypráví velmi procítěně. Do děje se tak ponoříte, až si myslíte, že interpret je sám protiva Ove. Změny hlasu podle právě hovořící postavy byly tak skvěle provedené, že jste neměli sebemenší problém jej rozeznat, aniž byste později věděli, kdo to právě mluví. Příběh sám o sobě nemá chybu a v provedení Jana Vlasáka je audiokniha Muž jménem Ove špičková záležitost. Jan Vlasák nám bravurně předvádí Oveho mrzoutství, ujuchaného souseda i rozumnou těhotnou přistěhovalkyni, která se staříkovi pomalým ale jistým krokem zadírá pod kůži. Známý herec se nebál ani ztvárnit takové postavy, jako jsou děti rozlišného věku.

Audiokniha v sobě skrývá třicet osm kapitol, kdy přechody z jedné do druhé jsou doprovázeny stejnou příjemnou znělkou. Poslouchání vám zabere necelých  devět hodin, což díky poutavému příběhu a rozmanitému hlasu vypravěče ani nezaregistrujete a najednou zjistíte, že se s Ovem musíte rozloučit, jelikož CD právě dohrálo. Vydavatelství OneHot Book udělalo správný tah, jelikož mrzout Ove a Jan Vlasák je skvělá kombinace.

Tento příběh i jeho ztvárnění hodnotím velmi kladně a dokážu si představit, že si jednou strasti muže jménem Ove poslechnu zas. Autor Fredrick Backman stvořil příběh utočící přímo na vaše srdce, kdy z chvilek dojemných, se dostanete k části sarkastického humoru, který u starších lidí je slyšet velmi zřídka a o to je děj lepší. Při poslouchání si člověk řekne, že takového dědulu by strčil někam do domova, ale postupem času si představíte, jak skvělí by to byl váš dědeček. Příběh ze života ve kterém se mísí smích se smutkem. Starosti postarších lidí nám jsou naservírovány s úsměvem ve tváři, kdy přesto citlivější člověk uroní i slzu.

 


  • Název: Muž jménem Ove
  • Autor knihy: Fredrick Backman
  • Vydavatelství audioknihy: OneHotBook
  • Vydavatelství knihy: Host
  • Interpret: Jan Vlasák
  • Délka: 8 hod. 46 min.

Martina Kastlová

Zavři oči před realitou, vpusť do sebe fantasii...

More Posts