Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Taky ujíždíte na kostkách?

Svět, totiž svět tvoří mnoho rostlin, zvířat, lidí, věcí, a o nich si budem vyprávět přeci. Takhle končíval pořad Kostičky, který jsem vídala jako malá. Jenže tady jde o jiné kostičky. Takové, které se staly legendou a už několik generací poskytují zábavu malým i velkým. Největší výstava Lega v ČR totiž potrvá jen do 16. října. Tak co, už jste tam byli?

 

Výstava s přiléhavým názvem Ujíždíme na kostkách běží už od 31. května, byla však prodloužena až do 16. října 2014. Navštívit ji můžete ve SportAreně Lipno v Lipně nad Vltavou. „Letos uvidíte nové modely hradů a zámků, např. Chrám sv. Víta, funkční pouťové atrakce na ovládání — včetně točícího se obřího ruského kola, dále interaktivní hudební festival a mnoho dalších staveb. Kromě obdivování vystavených modelů si užijete spoustu stavění a hraní — postavením svého kousku města (domu, hřiště, silnice, nemocnice) se stanete sp0lutvůrcem největšího městského projektu v České republice. Když nám přijdete pomoci, bude mít rozlohu 50 metrů čtverečných! Čeká vás i dětský koutek, LEGO filmy a můžete si zahrát i LEGO hry na XBOXu.“ Láká text oficiální pozvánky.

A kde se to LEGO vlastně vzalo? Inu, psal se rok 1932, Hitler ještě nebyl jmenován německým kancléřem, Španělsko má čtyři léta do občanské války, o Československo pečuje tatíček Masaryk a v Království dánském se pod rukama chudého tesaře rodí první dřevěné hračky a s nimi firma LEGO group („Leg godt — „Hraj si dobře“), která kolem roku 1949 vyrábí stavebnicovou spojitelnou kostičku v duchu vynálezu britského dětského psychologa H. H. F. Page. Odtud už chyběl ke světovému ohlasu jen krůček, který o několik let později učinil sám Christiansen (ano, ano, ten chudý tesař), který dal kostičkám dnešní podobu.

Výroba kostek LEGO je doslova nadnárodní záležitostí. V současnosti se LEGO vyrábí v Dánsku, Maďarsku a, světe, div se, také v českém závodě v Kladně. Celkový roční objem vyrobených kostek je přibližně dvacet miliard, tedy asi 600 dílků za sekundu. V České republice se nachází velkosklad LEGA pro distribuční síť ve střední a východní Evropě nedaleko dálnice D11 .

Otevírací dobu výstavy a ceny vstupného najdete na http://www.lego.ujizdimenalegu.cz/cenik.

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts