Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Škatuláci – zábava i napětí pro celou rodinu

Příběh vytvořený na motivy dětské knihy Alana Snowa Here Be Monsters! je jako každá správná pohádka o boji dobra se zlem. Jen v těch moderních pohádkách se stává, že hranice dobra a zla se časem nečekaně posunou. Tak je to i zde – ostatně podobně jako v reálném světě.

Děj se odehrává v Sýrečkově, podivuhodném městě na strmém špičatém kopci, v prostředí věku elektřiny a páry. Sýrůmilovné obyvatele trápí noční nájezdy podivných bláznivých bytostí – Škatuláků. Škatuláci po setmění vylézají z podzemí a kradou vše, co se jim hodí, zejména kovové součástky, které používají pro své fantastické vynálezy. Šíří se o nich pověsti, že jsou nebezpeční a že prý ukradli i malého kluka.

Největším nepřítelem a bojovníkem proti Škatulákům je pan Chňapal se svým oddílem červených klobouků. Pokud zbaví město nepohodlných příšerek, má od faktického starosty lorda Hermelína přislíben bílý cylindr. Ten je známkou nejvyššího společenského postavení a opravňuje k účasti na degustaci těch nejlepších sýrů v kruhu místní honorace. O plánu na vyhlazení Škatuláků se dozví kluk jménem Vejce, kterého Škatuláci našli jako mimino s krabicí na těle. Na ní je nápis Vejce – odtud jméno, jak už je v této komunitě zvykem. Vejce se shodou okolností spojí s dcerou lorda Hermelína, aby společně odhalovali skutečné poměry v Sýrečkově, a aby zároveň bránili Škatuláky před panem Chňapalem. Najdeme tu vtipné situace představitelné i dnes: Lord Hermelín: „Vybrali jsme velkou sumu peněz, dáme ji na stavbu místní školy. Nebo si za ni raději koupíme pořádný sýr!“ Jen mám trochu obavy, jestli se pár vtípků neztratilo v českém dabingu. Nicméně časem se dovídáme nečekané skutečnosti a děj se tak dostává do obrátek.

Snímek je ve 3D, klasicky animovaný (stop motion), kombinovaný s CGI. Postavy mají precizní mimiku a pohyb, 3D je přesvědčivé. Za zmínku stojí také závěrečné animované a kreslené titulky s komentářem. Při vší úctě ke kvalitnímu českému dabingu bych uvítal i možnost vidět film v původním znění s titulky. Tak bychom si mohli vychutnat třeba takové herce, jakými jsou Ben Kingsley jako pan Chňapal (Archibald Snatcher), Simon Pegg (Herbert Trubshaw), nebo Isaac Hempstead Wright jako Vejce (Eggs). Drobnou chybičkou překladu bylo, když městská rada měla projednat stížnost na drolení „Sýrového mostu“, což je ale doslovný překlad originálního názvu Sýrečkova – Cheesbridge. Přes tyto malé výhrady jsem odcházel spokojený, protože dobro (časem trochu předefinované) zvítězilo a z celého filmu vyzařovala radost z práce těch, kteří se na jeho tvorbě podíleli.

zdroj:cinemart

Škatuláci, zdroj:cinemart

 

Škatuláci / The Boxtrolls
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA, 2014, 97 min
Režie: Anthony Stacchi, Graham Annable
Předloha: Alan Snow (kniha)
Scénář: Irena Brignull, Adam Pava
Kamera: John Ashlee Prat
Hudba: Dario Marianelli
Hrají (v českém znění): Ladislav Županič, Martin Sucharda,
Zdeněk Maryška, Rozita Erbanová, Jan Maxián

Petr Vít

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...

More Posts

Follow Me:
Facebook