bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Co je pravda?

Učím se. Třída pospává, pedagog se snaží monotónním výkladem udržet pozornost — mezi posluchači je několik úspěšných herců předstírajících bdělost. Učitel vykládá jakousi tezi – důležitou k poznamenání do sešitu. Nezdá se mi to, zvlášť v dnešní době, zrovna nedávno jsem četla vyjádření odborníka o tomto problému.

Rozhlížím se po třídě. Nikdo nevnímá. Když trochu (nevědomky) snížím autoritu pedagogického pracovníka, nikdo si toho ani nevšimne. Zvedám ruku a máchám s ní ve vzduchu. Učitel si mě nevšímá. Ví, co by ho čekalo, kdyby mě vyvolal; už se to párkrát stalo. Tajná zbraň a stále bezvadně funguje.

Nedá mi to a svůj názor oznámím nahlas. Výklad pozvolna utichá, pedagog přechází do útočného tónu: „Ale podle učebnice…“ „Ta vyšla předloni, přepracované vydání ještě není, ale podle posledních výzkumů…“ „Nebyly oficiálně zveřejněny…“ „Včera, jako čerstvá novinka,…“ a dodám několik zajímavostí a otázek, které mi vrtají hlavou. Člen pedagogického sboru bledne a nápadným oslím můstkem přechází k probíranému tématu.

Vím, že se při maturitě neudržím, svůj názor se nebojím říct. Nechají mě odmaturovat, abych dál nevlnila školní hladiny? Nebo si mě vychutnají za ta léta názorů, argumentů a dohadování s profesory? Co je to pravda? A kdo ji má?

Lenka Martinková

zdroj obrázku:http://zdravi.e15.cz