Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Skalpy 1: Země indiánů

Drsný název, drsný příběh, drsný Zlý kůň. Tři drsné atributy, které dělají z tohoto díla mimořádně napínavé drama na pokračování. Věřte, pokud jste si mysleli, že Harlem je celkem brutální místo pod sluncem, tak to jste nezažili Zemi indiánů.

Izolujte kdysi hrdé kmeny do nehostinných končin zvané rezervace, ukradněte jim zbytek důstojnosti a cti, a zbude vám hromada lidských trosek. Vítejte ve světě, kde je 90% nezaměstnanost. Nikdo nerobí, jen se pije, vyrábí amfetamin, šoustá a vzájemně se zabijí. Vítejte ve světě Zlého koně – Welcome to Prérijní růže.

Dashiel „Dash“ Zlý kůň je čistokrevný člen kdysi hrdinného národa Lakotů a má tolik rozumu (nebo ne?), že prchl před životem v ponížení, nesvobodě, chudobě a naprostém zoufalství. Po patnácti letech se vrací zpět domů. Svět Lakotů je v čím dál větším rozkladu. Staví si v rezervaci kasino, které má pod palcem místní náčelník Rudá vrána, jež býval aktivistou hnutí Rudá síla společně s matkou Zlého koně. Rudá síla byla a je teroristickou organizací, která před lety postřílela agenty FBI a která neustále dělá vládě ve Washingtonu a místní „rudé“ vládě problémy.

Drsný svět brilantně stvořil americký scénárista Jason Aaron spolu s naturalisticky pojatou kresbou R. M. Guéry. Skalpy skvěle zapadly do koncepce nakladatelství Vertigo, které formulovala jména jako Moore, Gaiman, Morrison, Millar, Ellis a další. Jason Aaron, nový svěží americký závan, dokáže brilantně psát se spalující vášní, ale také vztekem.

Skalpy jsou drsným obrazovým románem, který stojí za přečtení.

Skalpy 1: Země indiánů

Jason Aaron

Nakladatelství Crew, 2014, 329 Kč.